| Allan2005 a întrebat:

Salutare, am o nedumerire, de ce vad pe internet că ăia de au telefoane Samsung filmează luna, florile etc și totul se vede clar, pe când la mine in telefon de văzut se vede clar dar nu la fel de clar de cum se vede pe net. Tin să menționez că am Samsung Galaxy S22 înainte am avut S20 și S10 și nici unul nu m-a mulțumit la partea de camera, întrebarea mea este oare așa e la fiecare marca de telefon? Oamenii de postează pe net le fac doar reclama și atât? Pozele sunt editate sau nu?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In reclame exista o doza destul de mare de exagerare (da, sunt editate).

Fratele meu are S22 Ultra, ziua face poze faine, seara insa - groaznice.
Singurele telefoane care fac poze cat de cat bune in conditii de lumina scazuta, sunt cele cu senzor mare, 1" sau 1/1.12", 1/1.23", 1/1.28".

Camerele de pe modelele de top de la Samsung sunt destul de bune, dar nu ar strica sa testezi BlackMagic Camera si sa faci poze regland cei 3 parametri (pentru asta, trebuie sa ai cunostinte elementare de fotografie).

https://play.google.com/......ps/details

E aparuta de curand pentru Android (functioneaza doar pe Samsung si Pixel)

Nici iPhone 15 Pro nu face poze mai de doamne ajuta, insa acela macar straluceste la video, datorita stabilizarii mai bune.

| RoCkKiD a răspuns:

Zoom ul la S24U este destul de bun insa ce vezi tu pe net este publicitate + minciuna prin omitere. Cand indrepti un S24U cate luna, softul o sa detecteze ca aia e luna si o sa populeze artificial poza incat sa para ca ai facut o pzoa buna la luna cand in realitatea e generata digital.

| DontActLikeMe a răspuns:

Da, sunt editate.
+ ca se folosesc conditii ideale si utilizarea unor echipamente suplimentare (trepiede, lentile)

| ninuku a răspuns:

Sunt obiective pentru telefon
Ceva de genu asta: https://www.emag.ro/......DQ2QRTYBM/