| terry11 a întrebat:

Salutare!
Am o problema la edit si la export in DaVinci Resolve 18. Trimit clipurile de pe iphone pe mac prin airdrop si saturatia scade ff mult, sunt mai intunecate si culorile merg spre gri.
Cum pot rezolva? Este o problema de la resolve sau de altundeva?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Probabil ai filmat in format LOG, asa ca ai nevoie de un profil de culoare pentru a obtine culoarea finala.

1)
Intra la Project Settings (rotita dintata din dreapta jos)
alegi Color Management
in caseta Color Science alegi: DaVinci YRGB Color Managed

SAVE

2) alternativ, metoda clasica folosita de alte programe cunoscute, e sa folosesti un LUT (un fel de filtre de culoare).
LUT-uri gasesti pe net, atat gratuite (pe la diversii YouTuberi care realizeaza tutoriale de Resolve) cat si contracost.
Dar in Resolve functioneaza foarte bine optiunea de mai sus de la punctul 1, DACA ai fisier in format LOG.

1 răspuns: