| mihay88 a întrebat:

Am si eu o intrebare si anume: eu am pe sist. meu 1 gb ddr2 cu frecventa de 328, 8 mhz(ceea ce e o frecventa destul de rara, eu unul sincer nu am mai intalnit o astfel de frecventa) si as vrea sa imi mai cumpar inca o placuta de 1 gb ddr2 dar vad ca sunt numai cu frecvente de 667 mhz si 800 mhz. Intrebarea mea este: merge sa pun o astfel de placuta langa cea pe care o am eu sau imi trebuie una identica, si daca imi trebuie de unde o pot lua ca eu am cautat si nu am gasit cu frecventa asta pe net. Am inteles ca e posibil ca daca pun una de 800 de mhz sa zicem langa a mea sa mearga la frecventza de 328 ca prima, e posibil asa ceva? Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Asa este, daca pui 2 memorii de frecvente diferite vor functiona ambele la frecventa cea mai mica, in cazul tau la 328, 8 mhz. Succes!

1 răspuns:
| TheWolf13 a răspuns:

Dupa cum stiu eu daca iti pui o frecventa mai mare decat e admisa de placa de baza s-ar putea sa nu iti recunoasca placa aia de 800 sau sa iti accepte placa de baza frecventa mare de 800 dar sa nu ti-o mai vada pe cea pe care o ai actual... Sincer cautati specificatiile placii de baza si intreaba la un shop de componente numai asa poti rezolva problema tahh!