| 17myhay97 a întrebat:

Salutare. As dori și eu o idee sau o rezolvare pentru problema mea.
Am un Computer care a început să facă figuri. Îl aprind frumos, fac ce fac pe el (sau poate chiar nu fac nimic, decât îl aprind) și după maxim o oră se stinge și nu vrea să mai pornească. Gen se pune pe un fel de stand by, mouseul imi arată că e activ, gen primește curent dar în rest nimic. Nu tu unitate să scoată zgomot, să meargă ceva, cooler, procesor, nimic. Am reinstalat și Windowsul și tot degeaba.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Sunt foarte multe chestii ce ar putea sa fie, dar cel mai probabil e o parte hardware. Fa-i asa din software:
-Reinstalare windows curat, optimizare sistem, drivere, actualizare, bios, ultimul update, instalare toate programele necesare, runtime etc.
Hardwaresadnu neaparat in ordinea asta)
-Verifica hdd cu hdd sentynel sau orice alt program
-Ramii verifica cu memtest
-Verifica procesorul cu prime 95
-Verifica placa video cu orice tester doresti, afterburner sau uningine sau orice
-Curata-l de praf, schimba-i pasta termoconductoare si de pe placa si de pe procesor
-Ia alt cablu/monitor si vezi cum face.
Cel mai probabil se poate sa ti se incalzeasca ceva, poate ai vreun condensator sau ceva ars de pe placa de baza sau placa video, ori una din ele poate fi "pe moarte". Slab sa fie si alte chestii gen incompatibilitati hardware/software.

| 17myhay97 explică (pentru CM7YRE):

Pana la urma am fost cu el la un service si mi-au zis ca placa de baza e stricată și ca ei nu au asemena placa. Anyway, multumesc pentru raspuns. Făcusem si ce au zis colegii mai sus dar tot fără rezultate

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Curațare de praf + schimbat pasta termoconductoare la un service profesionist!

| AwGenetix a răspuns:

Desfacut si curatat. N-are aer!

| qwertpro a răspuns:

Am avut si eu asemenea problema, iar de vina era blocul de alimentare care se supra incalzea si la un momemt dat ceda din cauza temperaturii ridicate.Ar mai putea fi de vina si coolerul, poate nu raceste bine.Cand calculatorul se stinge verifica daca blocul de alimentare sau alte piese nu sunt fierbinti.