| RezzyBotez a întrebat:

Salutare. Calculatorul meu a inceput sa porneasca foarte greu, din cand in cand, cand il porneam imi dadea o eroare cu EMOTICON " happy " si mai scria ceva. Am bagat windows-ul din nou si a mers o zi pana l-am inchis si iar se aprindea greu acum si mai rau in timp ce se incarca se blocheaza tot sistemul si nu mai pot face nimica si trebuie sa inchid de la buton. Dar cate o data se aprinde foarte greu mai sta si in black screen si mai mergea si greu PC si ramul si procesoarele nu erau folosite asa mult. 4 GB RAM, CORE 2 DUO 3.16, VIDEO 1 GB RAM DEDICATA, HDD 500 GB, Windows 8. Dau funda.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Verifica sursa (tensiunile in sarcina), memoriile, hardul, temperatura la procesor!

10 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Instaleaza prin bootare Windows-ul pe alta partitie. Cand ajungi la alegerea partitiilor, te duci pe partitia 1 (C)(partia "0" e system reserved) si o stergi. Te intorci si te duci pe celalta partitie-2, o stergi si formatezi (pierzi tot de pe ea), dupa care instalezi aici (partitia-2 Windows-ul.
Inainte de a face asta salveaza tot ce crezi ca-ti trebuie pe stick, dvd.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Are nevoie de o reinstalare.Reintroducerea windows-ului l-a,, inviorat,, putin, dar cred ca ai memoria prea incarcata.Reinstaleaza totul, pastreaza mai putin in memorie si scoate pe cd-uri jocuri, filme sau fisiere pe care la folosesti mai rar.De asemenea trebuie curatit, cu ajutorul aspiratorului si o pensula.Cred ca e plin cu praf-de fapt atrage inauntru mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca un Windows ma vechi cum ar fi xp, vista sau altele windows 8 este nou si cere mult din resele de la pc. Cred ca un windows mai vechi e mai bun merge mult mai rapid. Doar nu esti inginer/sef si ai de facut fel si fel de programe pentru business merge xp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa imi facea si mie. Problema e la hard.

| RezzyBotez explică (pentru anonim_4396):

L-am mai schimbat o data ca era crapat adica pierdea memorie m-am gandit si la asta.

| RezzyBotez explică (pentru anonim_4396):

Am bagat Windows - ul dar de o data s-a stricat a inceput sa se aprinda greu o ora, doua sau imi dadea eroare. Am sa incerc cu sursa si hdd. Calculatorul nu aduna praf in el am un coller gigant dar il mai curat si eu... Am sa incerc si Windows 7. Sa vad daca nu ori sursa ori hdd caci cu hardul am mai patit pierdea memorie... si mi-am luat altul.

| Ioan_NeluNelu_1957 a răspuns:

La mine merge foarte bine Windows 8, nu da nici o eroaare decat o eroare Blue Screen of death ori de DRIVER_NOT_LESS_OR_EQUAL, Xp nu mai merge ai detalii pe siteul de la Microsoft, Incearca Windows 7 pe 32 bit sau 64 bit, alege pe http://downloadcrew.com/? act=search&tag=&sortCol=pubdate&sortDir=desc&page=1&q=&author=&manufacturer=&cat=67&license=&rating= si creaza un fisier iso bootabil cu http://www.imgburn.com/index.php?act=download

| RezzyBotez explică:

Condensatorii de la sursa erau happy Am bagat altii mai mari si merge perfect mai bine ca la inceput.

| K0sti a răspuns (pentru RezzyBotez):

Aia de pe secundar. happy Chestie clasica la sursele ieftine! Desi in ultimul timp si la alea cu "pretentii" apare problema asta, din nefericire! Bravo, bine ca ai rezolvat!