| LeoC68 a întrebat:

Salutare, întâmpin o situație bizara, la laptopul meu Acer Nitro 5, am observat în aplicația NitroSense ca ventilatorul de la procesor a scăzut cu vreo 300rpm (de exemplu: CPU 2400rpm si GPU 2700rpm). Cel de la placa video merge perfect, dar nu îmi dau seama care ar putea fi problema, ma gândesc ca o fi de la praf, nu știu ce sa zic.
Poate ma lămurește cineva. Mulțumesc anticipat.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Inainte sa urmaresti turatia ventilatoarelor, ai urmarit load-ul celor doua componente?

Cand ai suficient praf in casa, sa ti-l traga in laptop si sa iti incetineasca turatia ventilatorului, procesorul e deja prajit.
Plus ca s-ar depune exact la fel pe celalalt ventilator.