| criscris200 a întrebat:

Salutare la toti.
Am achizitionat acum ceva timp un sistem Logitech z906(5.1) si nu stiu sigur, dar cred ca are o problema. In sensul ca, la un test surround dolby, cand ajunge la o boxa frontala sau din spate, pe o anumita parte(stanga/dreapta), mi se aud ambele boxe de pe partea respectiva. Nu cred ca este normal. Ideea este ca am conectat sistemul cu un cablu vga to jack la un macbook, am dual boot si mac si windows pe el, dar pe ambele imi vede sistemul 5.1 ca fiind headphones. Ceva pareri? Sunt eu nebun? laughing
In capul meu, tind sa cred ca in acel test, trebuie sa se auda fiecare boxa in parte exact ca in video(ca in test, sunt multe pe Youtube).
Multumesc si astept niste pareri/ajutor!

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

E și normal să se audă așa din moment ce tu ai o conexiune simplă stereo. Pentru 5.1 ai nevoie de 5 canale audio, deci 5 jackuri. Ca să poți mai ușor să exploatezi acel sistem de sunet îți recomand să-l conectezi prin fibră(toslink).

| criscris200 explică (pentru Frank51):

Ideea e ce nu am fibra la msc, doar 4 thunderbolt(type c) si un jack laughing
O recomandare de adaptor pentru ce am eu? Mersi

| criscris200 explică (pentru criscris200):

Fibra la mac*

| Frank51 a răspuns (pentru criscris200):

Nici nu este gândit macul sau orice alt laptop pentru sisteme 5.1, sistemele 5.1 sunt gândite pentru... home-cinema, deci aproape toate TVurile vor avea toslink.

Ce vrei tu să faci este să digitalizezi semnalele stereo printr-un adaptor, cu ce te încălzește că se aude în fiecare boxă separat, dar ce auzi tot nu este semnalul original ci o copie procesată slab?

Caută orice converter de Jack to toslink, însă dacă apreciezi domeniul asta de home cinema mai degrabă îți iei un receiver.

| criscris200 explică (pentru Frank51):

Pai, daca dau sistemul pe surround, boxele din spate se aud mai slab(mult mai incet decat cele de pe fata).
O recomandare de receiver?

| Frank51 a răspuns (pentru criscris200):

Se aude mai slab că puterea se împarte pe toate cele 5 canale.

Nu am o cultură generală vastă privind receiverele, îmi iau de obicei ce prind la ofertă.

Am găsit pe olx un kenwood krf v4060d la 200 de lei.

Mi-am luat un sistem 5.1 Auna cu 1000 de lei https://www.electronic-star.ro/......negru.html

Conductori de 0.75, un cablu toslink
Un TV horizon de 50" cu 1200 lei
În total 2600 lei.

Am găsit întotdeauna produsele la ofertă, și am reușit să-mi fac un sistem rezonabil.

Recomandarea mea este să cauți un receiver pe olx la 200 de lei, sa iei un sistem 5.1 din afară(spre ex eu am luat ala cu 1000 lei din Germania, că aici sunt foarte scumpe și proaste), și să folosești un TV pentru streaming, nu pc și nu laptop.

| criscris200 explică (pentru Frank51):

La laptop am nevoie sa-l folosesc. Cred ca o sa ramana asa, e deja prea mult si pe stereo laughing?‍♂️