| catineanu33 a întrebat:

Salutare natiune m-am intors cu o noua intrebare pentru cei care cunosc si ma pot indruma spre cea mai buna solutie. Problema sta in felul urmator: cum as putea conecta la o tableta iesirea de video rca de la un DVB-S adica semanlul rca din DVB-S sa mearga direct in tableta ce fel de dispozitiv ar trebui cumparat? si de unde Va rog vreau sa imi montez niste antene parabolice e un hoby de al meu si imi trebuie o sulutie in acest domeniu fara sa mai imi duc afara ditamai monitorul de 19 cu reciver-ul si tvbox-ul si mai nu stiu ce prelungitor curent si toata cele alea cate or mai fi.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

O solutie ar fi un dvr conectat la receiver. Semnalul rca audio si video din receiver poate sa mearga la un dvr conectat la routerul wifi prin cablu. DVR-ul va transmite prin wifi si chiar pe internet semnalul audio si video catre orice tableta sau telefon, deci se va putea urmari pe tableta sau pe un telefon mobil ceea ce prinde receiverul. In plus pe dvr se poate inregistra semnalul audio si video pe un hard disk.

Deci receiverul va fi conectat la dvr pe post de camera de supraveghere si dvr-ul conectat prin cablu la un router wifi va transmite semnalul la toate dispozitivele mobile telefon/tableta pe este instalata aplicatia specifica dvr-ului. Daca routerul e conectat la internet, imaginile se pot vedea si din alt loc, nu numai din raza de actiune a routerului.

Se poate intreba exact la firma care vinde dvr-ul in legatura cu compatibilitatea componentelor si softurile necesare.

Exemple de dvd-uri: http://www.a2t.ro/dvr-4-canale

http://www.emag.ro/sisteme-dvr---nvr/sort-priceasc/c

http://www.supraveghere24.ro/dvr

12 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Ai nevoie de un TV Tuner (cel mai probabil pe USB). Ca acestea: https://www.pcgarage.ro/tv-tunere/filtre/general-interfata-usb-20/

Sa fii atent la mufa TV tunerului. Daca nu se potriveste cu ce ai tu la antene, o sa mai ai nevoie de inca un adaptor, dar cel mai bine iti iei TV tunerul cu mufa corecta.

| Ironwin a răspuns:

Nu cunosc sa existe o asemenea posibilitate, din acest motiv iti recomand o alta varianta foarte ieftina. Cumperi un televizor portabil si lungesti firele cat ai nevoie. Uite ceva de genul asta : https://www.olx.ro/......8uAnn.html

sau te mai uiti pe aici sa te inspiri :
https://www.olx.ro/......-portabil/

| LinxCont a răspuns:

Prin cablu ar merge poate un monitor auto http://www.okazii.ro/......a174382947
Si aici trebuie sa avem grija sa existe compatibilitate in ceea ce priveste semnalele.

| Ironwin a răspuns (pentru LinxCont):

Super varianta, o stiam si eu, dar na dupa razboi... eu ma tot gandeam cum sa faca direct si nu am gasit nimic, dar ai vazut ca preventiv (parca stiam ca gresesc) am spus ca eu nu stiu happy

Este cea mai comoda si usor de folosit, nu ai cabluri dupa tine cand reglezi antena parabolica. Am un prieten si a dat parola de la aplicatie ficei lui in America, ea vede acum toate cele 5 camere conectate la dvr. Sa ai o zi luminoasa.

| Ironwin a răspuns (pentru tpuuser999):

Scuze, dar eu nu inteleg, cum zici tu ca el o sa vada pe tableta semnalul de la receiver? Acel tv tuner se monteaza prin cablu OTG in tableta, sau cum? Si daca se monteaza la tableta, de unde ia semnal?
Receiver-ul nu transmite unde tv. Te rog fara suparare, chiar vreau sa inteleg varianta ta.

| LinxCont a răspuns (pentru Ironwin):

Multumesc, la fel, cele mai calde urari de bine happy

| catineanu33 explică:

Multumesc mult de tot pentru fiecare raspuns ideea cea cu dvr-ul ar fi cea mai buna insa o sa ma coste ceva bani. Am stat si am analizat o idee care mi-a trecut prin cap: sa cumpar un monitor de 10-15 sa iau un un reciver DVB-s cat de mic se poate sa il dezbrac laughing) de carcasa lui metalica laughing) un tv-tunner tot mic cu intrare iesire vga rca si sa asamblez toata minunea asta intr-o servieta gen diplomat ceva mai mare din plastic s-au cu ceva metalic pe el un gemulet de sticla si cu ventilatie si gata toata faza! portabil happy

| LinxCont a răspuns (pentru catineanu33):

Mai e o varianta pentru a vedea ce se prinde cu o antena:
Se folosesc 2 telefoane sau un telefon si o tableta.
Un telefon e pus sa transmita in direct ceea ce se vede in casa pe un monitor sau televizor pornit si conectat la antena, iar alt telefon sau o tableta poate sa fie pe post de receptor pentru a vedea ce se vede in casa la tv.
Sunt programe care transforma un telefon mobil cu Android intr-o camera IP, sau se pot folosi apicatii gen skype, Facebook, Youtube pentru transmisii in direct. Telefonul pe post de camera trebuie indreptat spre monitorul sau televizorul ce receptioneaza semnalul de la antena, iar un alt telefon sau o tableta o luam cu noi si vedem ce se intampla in casa.

Exemplu:
aplicatia http://play.google.com/store/apps/details?id=com.togosoft.wificamera instalata pe telefon permite vizualizarea imaginii captate de camera telefonului in browser pe alt telefon sau tableta,

wi-fi gratuit foto (webofcam) - instalata pe ambele dispozitive Android, transmite in direct imaginea si sunetul.

Sunt multe aplicatii care ar putea fi folosite - se cauta in google play ip camera, baby monitor, surveillance, live stream.

| tpuuser999 a răspuns (pentru Ironwin):

Presimt ca ai dreptate, dar eu mergeam pe varianta "babeasca": intrarile video sunt de cateva tipuri: analogice TV (BNA parca ii zicea, sau RCA/Component/Composite), digitale TV (SCART si altele), analogice PC (VGA) si digitale PC (HDMI, DVI, etc.). TV Tunerul are intrare TV de obicei, si in mod sigur nu sunt toate TV tunerele cu intrare "banana" ca pe vremuri, asa ca sunt sanse sa gaseasca unul care se potriveste - plus ca exista si adaptoare sau convertoare de semnal si mufa.

Omu' zice ca merge cu monitorul si receiverul dupa el ca sa testeze antenele, si cauta o solutie mai compacta, asa ca eu ma gandeam la o tableta cu Windows 8/10 si un TV Tuner USB (pe tabletele cu Windows ai USB 3.0 si gata, nu te mai chinui cu OTG...). Daca prinde o oferta buna si stie ce face, ia totul cu 1000 lei, nou.

Din nou, poate am inteles gresit intrebarea, dar mai bine sa-mi dau cu parerea si sa aiba de unde alege in timp util, decat sa ramana fara raspuns pana in 2019.

| LinxCont a răspuns (pentru catineanu33):

Solutia receiver DVB-S + monitor are avantajul ca se pot face pe loc setarile receiverului, deci e o solutie foarte buna. Mai greu de facut pare a fi alimentarea cu curent daca vrem sa renuntam la cablul de alimentare pana la priza.
Daca atat monitorul cat si receiverul se alimenteaza la 12V, problema alimentarii se poate rezolva mai usor.

| catineanu33 explică (pentru LinxCont):

Uite ca la asta cu o Li-on de 12 v nu m-am gandit da presimt ca va iesi ceva mersi mult

| catineanu33 explică (pentru LinxCont):

Si asta suna foarte promitator cred ca voi folosi o tableta de pe care sa urmaresc ca e mai mare de 5 inchi la 7 s-ar vedea ceva. Mersii mult de idee