| MikiMIHAI1324 a întrebat:

Salutare TPU, am achiziționat recent un monitor LG 25UM58-P, se vede bine dar am o singură nelămurire în jumătatea stângă-sus al ecranului, am senzația că (pe un fundal complet negru de test) că nu luminează la fel ca pe restul ecranului (dreapta sus-jos, stanga jos) asta poate să fie de la mine deoarece ține de percepție sau sunt șanse să aibă probleme?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Http://blogit.diabloscomputer.ro/......itoarelor/

Daca privești perpendicular, și efectul e vizibil într-o camera cu iluminare uniforma (fără o sursa puternica de lumina care sa se reflecte în monitor) trimite l la garanție și cere altul.
Cu următorul s-ar putea sa ai mai mult noroc, sau nu.

Bleeding și Glow sunt defecte (sau probleme, căci pe utilizatorii simpli nu ii deranjează foarte tare) cauzate de proasta izolare a iluminarii (neoanele sau LEDurile ce iluminează rețeaua de cristale lichide).
Uneori are legătură și cu numărul și poziționarea acestor surse de lumina.
In cazul neoanelor, erau de obicei doua la număr, in partea inferioara și superioara a ecranului.
Bineinteles ca acele zone sufereau de regula de bleeding.
In cazul monitoarelor LCD cu tehnologie LED, dacă sunt doar 4 LED uri, poziționate in 4 puncte în spatele ecranului, efectul va fi mai vizibil decât atunci când se folosesc 6, 8 sau 9 LED uri.
(fiind mai multe, sunt împărțite mai uniform în spatele matricei de cristale lichide)

4 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Ai probleme de la prea mulță carantină care om normal s-ar fi uitat la așa ceva.
Da este posibil să ai dreptate și sa nu lumineze uniform pe toată suprafața ecranului! Din mai multe motive o proastă proiectare sau dezvoltare a produsului respectiv si ne testarea lui suficientă sau ne luarea tuturor măsurilor in procesul de fabricație pentru ca acel produs să atingă perfecțiunea divină.
Ar mai putea apărea acestă manifestare datorită faptului că în spatele ecranelor sunt montate niste grile adică niște baghete de LED-uri care in timp se uzează consumă alterează materialul radioactiv de pe catozii lor care produc mici explozii nucleare fuziune la nivel de electroni ce dă naștere unor scântei microscopice ce in urma lor lasă să se propage unde ce pot fi percepute in spectrul vizual cu ochiul liber numite fotoni. adică sunt electroni desprinsi si datorita vitezei directiei si frecventei de deplasare ei pot fi percepuți ca fiind fotoni adică pot fi percepuți ca fiind o sursă de lumină.
Asta inseamnă că in timp led-urile obosesc imbatrânesc si se distrug treptat treptat.
Tot acelasi fenomen se intâmplă la rezistentele care sunt inseriate cu acele led-uri datorita parcurgerii lor de către electroni, acele rezistente fiind low cost din societatea de consum si-au trăit traiul si-au mâncat mălaiul sau cu alte cuvinte spus electronii când parcurg un rezistor rup din materialul respectiv alți electroni fapt care conduce la o scădere continuă a propietăților fizico-chimice ale materialului bombardat cu electroni fapt care conduce la o scădere logardmică a luminii led-urilor respective care sunt inseriate cu rezistentele respective.
Inafara de asta mai sunt si alti factori diversi care isi aduc aportul care concurează in generarea acestor tipuri de decalibrări cum ar fi :
căldura pentru că in partea de sus a ecranului căldura este mult mai mare,
sau curentul electic cu care sunt comandate acele led-uri este fabricat de către ceva tranzistrori mosfet de clasă N iar acei tranzistori ca să incapă in interiorul unui singur circuit integrat pe bază de siliciu sunt foarte subțiri
conțin foarte puțin material poloniu stronțiu vanadium si alte materiale care sunt capabile să emită electroni.
Acei atomi din interiorul transizstorilor respectivi se echivalează pe ultimul strat făcând ca în timp acei tranzistori să îsi piardă propietatea de a mai conduce sarcinile electrice.
Acele bare grile de led-uri sunt conectate uninominal sau poate chiar dețin pe ele circuite integrate adresabile logic ce primesc o informație ca un string de date ce poate fi alterat pe parcursul cablului electric de către radiații parazite conduse si emise, mai ales conduse, plus faptul că există posibilitatea să se fi folosit fire de cupru extraordinar de subtiri pentru ca produsul sa iasa foarte ieftin si datorita faptului că distanta conductorului nu a fost luată in calcul pentru ca mărimea rezistorului inseriat cu led-ul respectiv să fie ajustata direct proportional cu energia electrică pierdută pe lungimea conductorului respectiv
atunci apare acest fenomen din diferenta de cablu care a fost folosita pentru a duce curentul electric mai departe de cât la celelalte led-uri.

Ia zi mi-am luat corigența!?

| MikiMIHAI1324 explică (pentru zilog):

Apreciez explicația, la atitudine mai poți lucra, pe investiția mea și pe faptul că l-am luat de nou, nu de uzat, consider că îmi permit să observ aceste "probleme" și pe urmă întreb alte persoane mai în cunoștință de cauză dacă mi-se pare ceva "anormal"

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Ar mai fi o cauza : ecranul este făcut din mai multe foi una de sticla si mai multe de plstic ceea ce face ca inurma unui soc sau exercitarea unei presiuni anormale pe carcasa acelui laptop sau in urma manipularii in fabrica sau in urma montării ne corespunzătoare ne respectând aceeasi forța de presiune pe toată suprafața ecranului sa fi apărut decalibrări este de ajuns să se fi mișcat prest foarte putin mai tare pe o bucata din suprafata lui si atunci este normal să se manifeste in felul acesta.
Ai putea sa iei o fotodiodă sa o bagi intr-o cariocă neagră și sa o inseriezi cu un aparat de măsură multimetru ohmetru
si să măsori rezistenta fototranzistroului sau fotodiodei respective
asta intr-o camera cu lumina stinsa
zic sa te plimbi cu acea dioda pe tota suprafata ecranului
când ii dai sa afiseze negru

AM UITAT SA SPUN CA WINDOWS-URILE UNEORI CHIAR SI LINUX-UL FACE ACEST EFECT CA SI EFECT GRAFIC CA SI CÂND AR FI MAI MIȘTO MAI FRUMOS MAI INTERESANT SA ITI FACĂ O DIFUZIE a luminii mă speriasem si eu in urma cu câtiva ani

ia fă tu o dischetă sau un cd sau un stick bootabil cu boot de windows 98
si mergi in mersi-dos si vezi daca acolo mai face asa ceva

pentru ca acesta poate fi si un efect grafic

sau depinde de laptop vezi ca ai pe la bios un autot test cauti pe net la laptop-urile care se respecta Dell si IBM
au autotestul lor pentru ecran direct din bios sau la pornirea biosului fara hdd sau ssd
ai posibilitatea sa intri in auto test

| NLS a răspuns (pentru MikiMIHAI1324):

Http://blogit.diabloscomputer.ro/......itoarelor/

Daca privești perpendicular, și efectul e vizibil într-o camera cu iluminare uniforma (fără o sursa puternica de lumina care sa se reflecte în monitor) trimite l la garanție și cere altul.
Cu următorul s-ar putea sa ai mai mult noroc, sau nu.

Bleeding și Glow sunt defecte (sau probleme, căci pe utilizatorii simpli nu ii deranjează foarte tare) cauzate de proasta izolare a iluminarii (neoanele sau LEDurile ce iluminează rețeaua de cristale lichide).
Uneori are legătură și cu numărul și poziționarea acestor surse de lumina.
In cazul neoanelor, erau de obicei doua la număr, in partea inferioara și superioara a ecranului.
Bineinteles ca acele zone sufereau de regula de bleeding.
In cazul monitoarelor LCD cu tehnologie LED, dacă sunt doar 4 LED uri, poziționate in 4 puncte în spatele ecranului, efectul va fi mai vizibil decât atunci când se folosesc 6, 8 sau 9 LED uri.
(fiind mai multe, sunt împărțite mai uniform în spatele matricei de cristale lichide)

| badpanda a răspuns:

Sunt fabricate in viteza, ambalate si livrate.
Este posibil ca banda de led din spatele ecranului sa aiba un defect de fabricatie.
Trebuie sa fii atent si cum ai iluminarea la tine in camera, sa nu fie o reflexie.