| lucy90 a întrebat:

am o mica intrebare de ce nu pot instala nici un windows la un pc am selectat din bioos sa booteze de pe cd-dvd dar nu ii citeste porneste win-ul instanat ce poate fi, de ce nu merge?

4 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Atunci cind tragi cd ul se poate intampla urmatoarea chestie: Antivirusul din comp este setat sa dezactiveze ori ce program ce are autorun, adica ce porneste singur la pornirea compului, la introducerea unui cd (cazul tau) sau al unei memorii stik etc.
Deci antivir iti sterge sau dezactiveaza acest autostart si iti face cd ul inoperabil, de aceia nici nu porneste singur.
Sfat:Opreste internetul, dezactiveaza antivirusul pe perioada cat scrii cd ul, asigurate ca este bootabil si scriel. Apoi verifica tot pe acelasi comp prin reset, introduci cd ul in unitate, setezi sa ruleze bootul de pe cd, si de o ia din loc si incepe sa iti ceara acordul prin apasarea unei taste sa continuie instalarea, este ok ai reusit.Succes.

| nutepriveste21 a răspuns:

Daca cd\dvd-ul e bootabil si sistemul e setat sa citeasca primul unitatea optica respectiva atunci sigur se va putea boota de pe ia. Mai verifica incaodata aceste lucruri.
Si apropo, autorunul nu are nici o legatura cu bootarea atunci cand pornesti pc-ul, el e un fisier care spune sistemului de operare deja instalat si functionabil ce actiune sa faca automat atunci cand un mediu de stocare(cd, dvd stik) este indrodus in sistem.

| lucy90 explică:

Am uitat sa specific: aceste dvd-uri le-am instalat la multi alţi fara nici o problema. deci dvd este bootabil windowsu este bun, am selectat din bios sa booteze de pe cd-dvd si degeaba

| mrburel a răspuns:

Pai ai facut cd/dvd bootabil? Normal ca nu ca daca il facei mergea, ca sa iti mearga fa-ti alt-ul da de data asta ardel cu Gburner. Daca nu te descurci da-mi pm sau lasa mesaj si te ajut euwinking