| GhostSura a întrebat:

Salutare TPU am o problema mare cu calculatorul.
Hai sa va explic, deci deschid calculatorul, nu face beepu, si nu se deschide nici monitorul. am toate firele puse bine, ventilatorul la calculator functioneaza perfect, si nu miroase a ars.
Ce pot face? Help please, de 2 sapt face asa aproape.

Răspuns Câştigător
| valentin75 a răspuns:

Salut! Trebuie sa deschizi unitatea, repeta operatiunea cu o parte desfacuta (are doua suruburi in partea din spate), cea opusa placii de baza. Daca nu are nici un fel de reactie inseamna ca ai o problema la sursa de alimentare. Daca este model mai nou, poate fi in partea de jos a computerului (o cutie din care ies multe fire), daca este veche o gasesti in partea de sus! In situatia in care nu se misca nimic trebuie incercat cu o alta sursa.Trebuie sa porneasca unitatea si testata fiecare componenta, hardul, placa video, memoriile etc. Banuiesc ca nu a umblat nimeni la firele din interior! Vezi ce poti face! Imi trimiti un mesaj! Daca ii faci o poza si mi-o trimiti! Bafta!

4 răspunsuri:
| Scorpiel a răspuns:

Verifica placa video sau memoriile...

| Varzar_Raul_1999 a răspuns:

Daca te descurci cat de cat cu calculatoarele, ar trebui sa-l deschizi sa vezi cum arata inauntru si sa verifici conexiunile. Si daca porneste si nu arata nimic pe monitor se poate sa fie scoasa alimentarea de la placa video sau chiar sa se fi ars. Sper ca te-am ajutat

| GhostSura explică (pentru Varzar_Raul_1999):

Ce conexiuni?

| Varzar_Raul_1999 a răspuns (pentru GhostSura):

De la sursa la toate componentele si intre componente