| r0b3Rt03 a întrebat:

Salutare TPU

Am un laptop fujitsu computers Siemens amilo pro 2030, l-am luat sh. cu parola la bios astazi am bagat un dvd cu un hiren's boot v 15.2 si am incercat sa sterg parola cu Kill CMOS, mi s-a restartat iar dupa restart nu mai aparea nimica pe ecran straight face de mers merge butoanele la pornire se apirind se aude cum citeste dvd-cd-uri dar nu se vede nimic, ce as putea sa ii fac. Inaite da se vedea nu are cum sa se duca display-ul nu cred ca e problema el.

14 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Trebuia sa te duci la cineva experimentat sa-ti genereze parole pana o gaseai pe cea potrivita. Acuma probabil te-ai ales cu un laptop defect. Poti testa laptop-ul la un monitor sa vezi daca display-ul este defect dar cel mai bine ar fi sa mergi la un service.

| r0b3Rt03 explică (pentru RaduTN):

Deci laptop-ul mi-a mers pana sa fac tb asta monitorul mergea, l-am pus si la unul extern si tot nu merge. Deci el mergea inainte doar ca am fost eu prost si am pus Kill CMOS asta ca dupa ce am lasata sa isi faca asta de cap buff s-a dus adica nu a mai dat nici o informative nimic pe monitor.

| RaduTN a răspuns:

Nu stiu sigur daca este posibil sau nu dar cred ca ti-ai stricat biosul. Eu zic sa mergi la un service.

| PrecizeEveR a răspuns:

Nu se vede nimic in windows/ cand aprinzi se vede prima oara semnul fujitsu sau altceva?

| r0b3Rt03 explică (pentru PrecizeEveR):

NU nu se vede nimc e negru nu mai apare nici insigna aia

| PrecizeEveR a răspuns (pentru r0b3Rt03):

Ori e de la display, ori de la placa video, dar poate fi si de la bios. Cred ca e de la bios, trebuie sa il resetezi, asta se face in cazuri mai extreme, revine la setarile initiale, dar ca sa faci asta trebuie sa desfaci leptopul si nu cred ca te pricepi happy daca vrei, spune-mi ca te invat laughing

| r0b3Rt03 explică (pentru PrecizeEveR):

Adica sa scot bacteria de la bios?

| PrecizeEveR a răspuns (pentru r0b3Rt03):

Da

| r0b3Rt03 explică (pentru PrecizeEveR):

Am scos tot ram wifi baterie il las 10-20 min asa sa vad daca o voi reveni cu un raspuns.

| PrecizeEveR a răspuns (pentru r0b3Rt03):

Ok

| r0b3Rt03 explică (pentru PrecizeEveR):

Degeaba nici un rezultat, tare mi sa nu fie bacteria era lipita de support cu o banda adeziva, si ma gandesc sa nu fie dusa

| PrecizeEveR a răspuns (pentru r0b3Rt03):

S-ar putea... laptopul e vechi? ma refer la fabricatie, daca e vechi biosul nu se va reseta daca nu schimbi pozitia la jumepri!

| K0sti a răspuns (pentru r0b3Rt03):

Adevarul ca bacteriile se lipesc peste tot! Baga-l in carantina ca e nasol, se ia!

| r0b3Rt03 explică (pentru K0sti):

E Phoneix nu stiu cat nu e chiar asa de vechi e ceva mai mediu are processor de 20ghz ram 2gb, placa video mica 64 si hhd sata 70 gb