| wwkong1 a întrebat:

Cei pasionați în fotografie, la câte grade pot scoate un aparat foto afara? ( am un Fujifilm finepix hs20exr), si nu știu sigur la ce grade e recomandat, si dupa ce vin de afară cu trebuie să-l tin im gentuță 20-30 de min? Să nu facă condens? Dau fundă! (Pun categoria tehnologie, deoarece știu ca aici sunt cei mai mulți)

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Procedezi simplu: tii aparatul foto intr-o gentuta, sub palton, si-l scoti doar cand vrei efectiv sa fotografiezi ceva, pentru timp cat mai scurt (preferabil chiar sub jumat de minut), dupa care pui repede la loc, sub palton.
Astfel aparatul nu va avea timp de racire la o temperatura sub care s-ar distruge (ramane la peste 5grade).
Nu e recomandat sa folosesti camera foto (sau telefonul) la temperaturi exterioare de sub -10 grade, fiindca se racesc si se distrug foarte repede!

La intoarcere in casa este pericolul mai mare: trebuie asigurata incalzire lenta, sa nu se formeze condens pe- sau in interiorul camerei!
Este recomandat sa lasi camera la o temperatura intermediara pentru u jumat de ora (de exemplu intr-un antreu unde sunt doar 8-10 grade), dupa care duci in camera si mai tii inca 10-15 minute in gentuta.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

În general aceste informații se află în manualul de utilizare. Eu personal am făcut destule poze iarna, sub 0 grade. Şi da, e necesară o perioadă de timp pentru reechilibrare termică atunci când se trece de la un mediu rece la unul cald. Dar şi invers.