| katalyn_2592 a întrebat:

Salutare TPU, de ce imi face pc-ul un bip lung si pe ecran nu se vede nimic cand sa schimb ramul de la pc ddr2 512mb, cu unul ddr2 gb?

Răspuns Câştigător
| WholeWorld a răspuns:

Se vede ca nu te-ai informat deloc oh go on.
In primul rand cand schimbi ram de la pc sau adaugi ai nevoie de acelasi tip de ram + aceeasi frecventa ca sa nu ai probleme.
Daca vrei sa afli care e treaba cu bip acela poti cauta pe internet si s-ar putea sa gasesti o lista cu bip-urilaughing.
Ma intelegi tu, fiecare bip semnifica ceva iar de obicei daca se aud mai multe bipuri inseamna ca pc-ul are probleme grave.laughing
Oricum in cazut tau cred ca ai luat ram ddr3 in loc de ddr2 sau o frecventa mai mare.

1 răspuns:
| al3xander a răspuns:

Pai posibil din cauza ca placa de baza nu suporta atata memorie RAM. fiecare placa de baza suporta x placute de RAM (de obicei 3 sau 4), fiecare de o cantintate si un total. de exemplu la tine poate fi maxim 1GB pe placuta si maxim 3GB in total. depinde de fiecare placa de baza.