| maresal a întrebat:

Stie cineva cum pot afla ce tip de net am.
Adica daca am prin wirlesss, ip forward... am ip routabil?
Imi poate da cineva o pagina unde este totul despre Internet si conectiunile lui? Preferabil limba romana. Daca nu engleza daca e mai detaliat.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In ptimul rand ar trebui sa stii daca esti conectat la wireless sau nu. Nu e asa de greu sa vezi daca iti intra un cablu in calculator sau nu.

| tr3ig a răspuns:

Zi-mi de la cine ai net si iti spun eu ce net aiwinking in primul rand daca in calculatorul tau intra un fir in placa de retea(daca stii ce este aia) nici nu se pune problema de net wirlless, iar in al doilea rand netu de la romtelecom si de la rds este cu ip dinamic(routabil cum ii ziceti voi), pentru ip static trebuie sa platesti in plus, si asta se face doar daca ceri tu, in pachetul de baza se baga ip dinamic nu static. dar nu inteleg pentru ce iti trebuie tie sa stii asa ceva?

| M4SOnIC a răspuns:

Daca se schimba ip-ul dupa restart ai ip rootabil

| suntserios a răspuns (pentru M4SOnIC):

Nu asta inseamna ip routabil. Ip routabil e ip-ul vizibil in internet nu doar in retea, e ipul unei retele