| Claudiu17us2 a întrebat:

Salutare tuturor!

Am si eu o mica nelamurire, poate ma ajuta cineva cu un raspuns cat de cat bunicel.

Sunt nou in domeniul paginilor web, imi place dar am si ceva probleme. mentionez ca este prima mea zi de lucru in php.

Problema apare cand creez fisierul. htaccess. Primesc eroare 500 Internal server error. Lucrez pe localhost. Cand nu am fisierul creat totul merge aproape perfect, mai putin cand am adresa localhost/ nu am continutul din index.php iar ca sa il introduc, am vazut intr-un tutorial ca trebuie acest. htaccess care mie imi strica toata munca depusa. ma poate ajuta cineva cu problema mea? mentionez ca am activat in apache module "rewrite_module". multumesc frumos!

6 răspunsuri:
| sebique a răspuns:

Daca la accesarea unei pagini va este returnat mesajul de eroare "500 - Internal Server Error" va rugam sa efectuati urmatoarele modificari:
eliminati din.htaccess toate liniile care incep cu "Options. " sau
"SSLOptions"
eliminati din. htaccess toate liniile care incep cu "php_value. " sau "php_Admin."
asigurati-va ca folderul in care este scriptul pe care incercati sa il rulati nu are permisiuni de scriere pentru toata lumea (777 - world). Setarile corecte pentru foldere sunt 755.
asigurati-va ca scriptul pe care incercati sa il rulati nu are permisiuni de scriere pentru toata lumea (777 - world). Setarile corecte pentru fisiere sunt 600 (recomandat) sau 644.

| Claudiu17us2 explică (pentru sebique):

Nu am ajuns atat de avansat cu pagina, sunt doar la inceputul inceputului. in. htaccess nu am scris decat asta : RewriteEngine on

RewriteRule ^$ index.php?page=1 [L]

Lucrul acesta aparea in tutorial pentru a aparea index-ul cand scriam localhost/ in browser. posibil sa fie ceva din setarile calculatorului meu? sau cine stie...

| sebique a răspuns (pentru Claudiu17us2):

Nu are treaba cu calculatorul tau.
Ce pagina vrei sa faci? ce folosesti? IPB, vbulletin, sau ce?
Daca tot vrei sa incepi ceva, incearca IPB e foarte simplu de folosit si ai multe tutoriale

| Claudiu17us2 explică (pentru sebique):

Ti-am lasat un mesaj privat

| sebique a răspuns (pentru Claudiu17us2):

Inca nu l-am primit laughing

| Claudiu17us2 explică (pentru sebique):

Cred ca nu ma lasa pe mine sa trimit mesaje... daca vrei sa ma ajuti in privat iti las id-ul meu de mess Claudiu17us2. mersi frumos