| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor, am un motherboard cu award modular bios, se ia foarte mult timp până porneste, prima apare ecranul cu energy star iar apoi se găsesc dispozitivele de bootare, daca nu stiti ce este award modular căutați pe google, am un bios de F10 la motherboard cu denumirea gigabyte GA 8i945gzme rh și am încercat să îi fac upgrade de bios la aceasta placa de baza cu una care s-a produs după această gigabyte GA 8i945gmf rh, ideea e că nu mă lăsa să îi fac upgrade de la acest motherboard cu celălalt, vreau să-mi spuneți cum sa fac că sa apară animații pe ecranul de pornire cum și la aceste noi?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Nu faci, pentru ca nu e compatibila. Vrei animatii si smecherii, cumperi alta placa de baza mai noua, dar vezi sa iti mearga piesele curente inainte.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In BIOS ai optiunea de "Quick boot" - adica boot-are rapida.
Tot acolo este si optiune (la unele versiuni) pentru Logo.
Activeaza-le si salveaza setarile.

| NLS a răspuns (pentru Bula):

1) Ai habar ce face /la ce foloseste Quick Boot?
Are nume diferite in functie de producatorul (si tipul) BIOS-ului.
Nu are nici o treaba cu bootarea mai rapida, timpul de boot nu se poate influenta astfel (ci eventual dezactivand din BIOS o unitate de stocare, optica, etc),
ci reprezinta "Meniul de Boot rapid" (pe multe placi de baza nu o sa vezi Quick Boot, ci Quick Boot Menu, si se activeaza de la aceleasi taste: F9-F12, in functie de BIOS), pentru a nu mai schimba litera unitatii optice (sau a stickului) din BIOS, atunci cand doresti sa bootezi de pe un anumit mediu de stocare, fix sau mobil.

2) se refera mai degraba la BIOS de tip UEFI, numai ca exprimarea e putin anapoda
(animații pe ecranul de pornire, CA și la CELE noi? ).

| Bula a răspuns (pentru NLS):

1. La BIOS Award nu poti pune animatii, doar la UEFI.
2. Quick boot inseamna ca nu testeaza amanuntit componentele deja recunoscute, doar verifica prezenta lor (cel mai vizibil este la testarea memoriei RAM)
3. Daca apare logo, atunci nu se vad fazele de testare in mod text (si invers).