| Cătă_Cătălin_2000_4NvW a întrebat:

Salutare, vreau sa cumpăr un radio pentru bunici, dar as vrea sa prindă antena satelor, ce îmi recomandați?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salut catalin, am impresia ca ti-am mai raspuns la aceasta intrebare, ma intreb unde a disparut aceea?

Aprobat
In general orice radio FM/AM ar trebui sa poata prinda orice frecventa a unor posturi radiouri mari, atata timp cat se poate gasi manual acea frecventa, frecventa se cauta si in functie de judet si de tip FM sau AM!

Vad ca ei in anumite zone emit si AM, cine mai emite oare AM astazi? happy

Ei emit pe aceste frecvente, cum am zis selectezi in functei de unde este localizat radioul bunicilor tai, in ce zona:

Frecvențe pentru radio antena satelor

Unde lungi:

153 kHz - Stația de emisie Bod, cu acoperire în toată România și Republica Moldova. Acoperire parțială și în: Ucraina, Bulgaria, Serbia, Ungaria.[2][3]

Unde medii:

531 kHz - Stația Urziceni (acoperire în județele Bacău, Brăila, Călărași, Ialomița, Vrancea);
603 kHz - Stația Herăstrău (acoperire în județele Ilfov, Giurgiu, Prahova, Teleorman);
630 kHz - Stația Voinești (acoperire în județele Argeș, Dâmbovița, Dolj, Olt, Vâlcea);
1314 kHz - Stația Valu lui Traian (acoperire în Dobrogea).
1314 kHz - Stația Timișoara (acoperire în Banat).

Unde ultrascurte (FM):

88.0 MHz - Drăgășani
89.0 MHz - Comănești
93.8 MHz - Sighetu Marmației
93.9 MHz - Motru
99.7 MHz - Târgu Bujor
103.2 MHz - Sulina
106.9 MHz - Zalău

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gasesti pe olx

| Catrice a răspuns:

Cauta ceva mai.vechi,astea noi abia prind ceva din zona

| Ganderoaica a răspuns:

Poți și un radio portabil AM/ FM.

| StefanescuDaniel a răspuns:

Salut Catalin! Pentru bunicii tai, avand in vedere ca sunt in varsta si mai de moda veche ti-as recomanda acesta. https://www.emag.ro/......DX0Y4KBBM/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

L-ai vazut in viata reala vreodata? Chiar zilele trecute l-am butonat un pic intr-un Media Galaxy. E jenant ca scrie Panasonic pe el, e sub orice critica. Mai degraba ia si cauta un Selena pe OLX... https://www.olx.ro/d/oferta/radio-selena-sovietic-IDhUBSS.html