| Cristian0009 a întrebat:

Vreau sa va adresez o intrebare in care sunt asa in dubii ..deobicei firmele de paza au acel baston cu electrosoc eu vreau sa va intreb daca acel baston electrosoc daca poate curenta omul rau.
Am un var care lucreaza la o firma de acest gen doar ca bastoanele la ei sunt de forma si nu au voie sa-l foloseasca decat daca ei sunt atacati ..acum nu vreau sa fac reclama ori ceva, dar acesta este bastonul pe care il are si varul meu la aceasta firma. https://www.youtube.com/watch?v=LTPvOmVgZQA ..eu vreau sa va intreb ce daune poate avea corpul uman la atingerea acestui baston.

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de puterea shockului. De obicei nu sunt prea puternice, si nu risca sa arda pielea sau sa afecteze inima. Dar daca e o persoana cu peace-maker intern (un aparat pe inima) sau probleme cu inima, un shock aplicat cand nu trebuie poate sa-i provoace si stop cardiac (daca e aplicat pe piept). Sau aplicat pe gat, iar, poate sa-i provoace asfixiere. Decesul e la un pas de aici.
In rest e doar senzatia neplacuta si imobilizare temporala.