| AndreiDeyu2004 a întrebat:

Salutari. Ce parere aveti de aceasta diferenta uriasa? Am sa compar pentru voi Poco X5 Pro cu Samsung A55. Iata rezultatele:
- Poco X5 Pro pierdea 1% din baterie la fiecare 10-12 minute doar cu o verificare de mesaje + restul standby (sa nu mai spun ca se incalzea foarte tare). Samsung A55 pierde 1% din baterie la fiecare 60-80 de minute cu un browsing scurt ocazional, cateva mesaje ocazional + o poza sau doua ocazional. Ambele pe aceeasi luminozitate
- In doar 20 de secunde de filmare FullHD, Poco-ul deja avea 10 grade in plus la temperatura, in vreme ce Samsung A55 ramane rece. Sa nu mai zic ca Poco-ul ajungea sa piarda 2% din baterie in acest interval. Pana si Allview-ul meu prapadit scadea mai greu si avea doar 1400mAh.
- Un apel video = un gratar pentru Poco X5 Pro. Desi nu eram in lumina directa a soarelui, la vreo 22 de grade temperatura aerului, dupa doar 1 minut (nici macar atat), telefonul meu se incingea asa de tare incat voiam sa inchid apelul mai repede. Sa nu mai spun ca dupa 30 de minute inca ramanea cald. Pe Samsung A55 pot vorbi 5 minute si tot sa ramana relativ rece (se incalzeste foarte foarte putin), si chiar daca se incalzeste mai tare A55-ul, dupa 2 minute de la incheierea unei activitati mai intense, deja e rece.
De ce Poco X5 Pro avea baterie asa slaba (mentionez ca are 5000 mAh, la fel ca A55-ul) + se incalzea rau de tot? Exynos-ul 1480 de la A55 e de 100 de ori mai rece decat Snapdragon-ul 778G (e dragon la propriu 778G-ul)