| BaltatuFlorin a întrebat:

Scurt si pe 2 obisnuiesc sa trimit colete prin olx, mie personal nu mi s-a intamplat ca o persoana care cumpara sa imi refuze coletu in ultimul timp(in trecut mi s-a intamplat inainte de data de 2 mai 2023 cum este specificat in regulamentul olx),acestia zic ca daca coletul este refuzat taxa de tur retur este achitata intregral de ei,ce gest frumos nu?,dar aparent nici nu stiu daca e adevarat,sunt asa multe persoane pe olx care cer avans(stiu ca multe sunt tepe).

Doresc sa cumper ceva imi cere avans,intreb de ce imi cere,raspunsul lui este taxa de tur retur

Cumpar un colet,nu apuc sa il ridic din cauza unor probleme de la fan curier(mi-au gresit numarul si sunau pe altcineva),expeditorul spune ca e ok,ca taxele de tur retur sunt platite de olx

Chiar sunt in dilema,pana la urma taxele sunt platite de olx? este ceva ascuns de care trebuie sa citesc printre randuri ca sa imi dau seama? acest lucru se aplica doar la posta romana? sau si fan curierului. Imi pare rau daca pentru unii intrebarea mea pare stupida,dar efectiv vreau sa aflu daca pe viitor oare o sa mai stau cu frica sa nu imi refuze coletul, sau eroul meu este olx?

1 răspuns:
| KovacsB a răspuns:

Doar daca cumperi prin livrare prin olx, taxele pentru neridicarea coletului sunt platite de olx.