| dimro8 a întrebat:

Se intampla ceva daca maresc memoria ram? adica trebuie sa tin cont de ceva cand iau un ram? frecventa, marca? unitatea are 2 sloturi pentru ram, in unul am o placuta ddr2 de 1gb si as vrea ca in celalalt sa pun o placuta ddr2 de 2gb sau 4gb. trebuie sa tin cont de ceva cand iau un ram? frecventa, marca?

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Placa de baza suporta maxim 4 GB RAM cu o frecventa de max 667MHz.
Eu te sfatuiesc sa te orientezi catre piata SH pentru memorii DDR2 deoarece noi sunt destul de scumpe. Gasesti 2GB la ~ 60-70 RON; in magazine au pretul dublu.

9 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Ce placa de baza ai? Sa vedem ce memorie maxima suporta.

| dimro8 explică (pentru IulianP):

Http://postimage.org/image/4q28wuoy1/ sper sa te ajute... nu prea ma descurc pe partea de componente

| dimro8 explică (pentru IulianP):

667MHz toata memoria sau numai pe cea pe care vreau sa o adaug?

| IulianP a răspuns (pentru dimro8):

Daca ai 2 memorii de 667MHz in ambele sloturi frecventa acestora nu se aduna. Fiecare memorie va lucra la 667MHz.

| dimro8 explică (pentru IulianP):

Aha... deci ram-ul pe care il voi lua sa nu aiaba frecventa mai mare de 667MHz?

| IulianP a răspuns (pentru dimro8):

E posibil sa mearga si memorii la 800MHz pentru ca ele oricum isi vor cobora frecventele pana la cat stie placa de baza(667 MHz). Fa lucrul asta doar daca poti proba acea memorie inainte sa o cumperi; ma refer la faptul daca o cumperi la mana a 2a.
Insa eu iti recomand sa alegi memorii la 667MHz.

| dimro8 explică (pentru IulianP):

Ok, multumesc pentru sfaturi

| IulianP a răspuns (pentru dimro8):

Placa de baza suporta maxim 4 GB RAM cu o frecventa de max 667MHz.
Eu te sfatuiesc sa te orientezi catre piata SH pentru memorii DDR2 deoarece noi sunt destul de scumpe. Gasesti 2GB la ~ 60-70 RON; in magazine au pretul dublu.

| meduzza a răspuns:

Trebuie sa ti cont de placa de baze pentru se poate sa nu suporte o memorie foarte mare dar avand in vedere ca ai 2 sloturi ram mai mult ca sigur iti suporta si 2 si 4 gb tongue

| timilian90 a răspuns:

Trebuie sa ti cont in primul rand de frecventa! adica sa fie pe aceeasi frecventa cu celalalt. Placa de baza poate suporta mai multe frecvente, important e ca placutele trebuie sa fie pe aceeasi frecventa! Si daca iti pui mai mult de 3Gb Ram trebuie sa iti bag windows pe 64 bit. pe 32 bit citeste pana la 3, 5 Gb ram. mult succes!