| searatarziu a întrebat:

Merită?
Calculator Gaming Intel Skylake Core i7 6700, 16GB DDR4, SSD 512GB + 4TB HDD, video Sapphire Radeon RX 580 NITRO+ 8GB GDDR5 256-bit Special Edition, Telecomanda ARGB la prețul de 1.900 lei?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Depinde ce urmaresti sa te joci, sau ce vrei sa faci cu el.

Pur si simplu ca pret raportat la componente, il gasesc acceptabil, cu conditia sa aiba o sursa de la un brand care nu face pocnitori.
Ai o lista a tuturor componentelor, cu nume de model/brand?
E vandut de un magazin, sau SH de la cineva?
Il vei folosi cu un monitor FullHD presupun, rezolutii mai mari acea placa video nu duce in jocuri.

EDIT: in aceiasi bani iti poti face un sistem actual, care va consuma mai putin curent.
un i3 sau un Ryzen din 2021-2022 e la fel de puternic precum acel i7, si chiar mai puternic.

Va avea sistemul gasit de tine DDR4, dar la ce frecventa?
6700 suporta maxim 2133MHz.

| kGeorge a răspuns:

Merita. Da parerea mea mai bine scoti 1-2 tb hdd si iti iei un procesor mai bun. Si asta i7 e bun pentru gaming, da parca 4tb e overkill

| anonimg a răspuns:

Skylake și toate celelalte componente cred că au mai mult de 6 ani vechime. Mai ales hdd-urile nu le-aș lua nici pe degeaba că sunt și mai vechi și sunt gălăgioase.
Îl cred că pe om că a dat poate mai mult de 4 mii de lei pe un astfel de sistem la vremea lui. Dar face față cu greu aplicațiilor. Am avut și eu un nitro 390 și s-a dus imaginea la ea dintr-o dată; și mai înainte dădea semne de oboseală prin apariția pe monitor a unei culori verzi plină de dungi.
Eu cred că 1500 lei este un preț decent. Pentru că sistemul este vechi, este obosit și poate să se defecteze orice componentă din el. Oricum, îți recomand să nu cumva să îl testezi la maxim dacă îl iei, că îl slăbești și mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La pretul asta, da.

| StoicAnalysis a răspuns:

La banii astia merita. Vezi totusi detaliile despre acea placa video. Nu cunosc placile video cu chipset de AMD si nu stiu cat de buna e.