| grgdlk a întrebat:

Se poate arde placa video atunci cand imi da blue screen intr un joc? mna gandesc ca o forteaza si se incalzeste sau n are nici o legatura?

Răspuns Câştigător
| alafaranume a răspuns:

Nu are nici-o legatura...blue screenul e dar de obicei din cauza driverelor deci incearca sa le schimbi versiunile updateaza-le etc.de exemplu mie imi dadea cand mai schimbam ceva la calculator si ultima data imi facea probleme de la driverul de la wireless, deci nu ai de ce sa iti faci griji

4 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Bluescreen apare cand este voltaj insuficient in pc. de exemplu sursa nu face fata placii video, care consuma cel mai mult curent intr-un sistem, sau procesorul are insuficient voltaj! poate fi de asemenea din cauza voltajului mic la memoriile ram! spune ce placa video ai ce sursa si ce procesor!

| BLKZ a răspuns (pentru florin1979):

In majoritatea cazurilor cand nu este voltaj intr-o componenta rezulta cu un restart, dar de putine ori am vazut ca o persoana sa primeasca bsod din cauza subvoltajului.
Cand primesti bsod, acesta se stocheaza in C:\Windows\Minidump(sau sunt programe ce fac acelasi lucru). Deschizi acel.dmp cu notepad si postezi codul pe un forum de specialitate precizand componentele pe care le ai.

| florin1979 a răspuns (pentru BLKZ):

Fa tu overclock la procesor fara sa-i maresti voltajul apoi ruleaza prime 95 sa vezi ce bsod frumos primesti! eu am procesor x4 960 T si stiu, ca il pot si debloca in 5 nuclee, in 6 nu merge din pacatesad dar si ocverclock ii fac des! dar dupa overclock, trebuie facut un test de stabilitate, daca nu tine testul ala mai trebuie marit voltajul, pica din cauza subvoltajului!

| krysstal a răspuns:

Joaca-te fara grija, placa ti se va arde de la un soc de curent pe care sursa nu va fi capabila sa-l opreasca.