| AureliusTPU a întrebat:

Se poate lipi si sa mearga o placa de baza daca a fost rupta?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se poate, fiindca traseele circuitelor electrice sunt situate in mai multe straturi in placa, iar la cei din interiorul placii nu ai cum sa ajungi.
Solutia in asemenea cazuri este schimbarea placii de baza cu una cu socket de procesor identic si cu memorii de acelasi generatie, pentru a se putea folosi procesorul si memoriile vechi, in noua placa.

| sierra1 a răspuns:

Teoretic da dar trebuie să fii "artist" in a reface toate traseele

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Te referi la cablajele imprimate? Nu, pentru ca traseele sunt extrem de mici si structurate pe mai multe layere.

| NLS a răspuns:

Răspunsul l-ai aflat, dar întrebarea e: cum a reușit sa se rupă?
A fost trântita ea, a fost trântit pc ul, s-a rupt din cauza greutății coolerul ui, s-a rupt datorita unui transport inadecvat, ați jucat fotbal și s au terminat mingile?

| Digikey a răspuns:

Niciodata.

| nicu991 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin rupt... daca s-au rupt ceva pini la socket, un port pci-e, da, se pot repara.
Daca placa de baza a suferit intreruperi de trasee la suprafata, din nou, se pot repara insa daca placa a fost franta astfel incat traseele din interiorul cablajului au fost afectate, nu se mai poate face nimic.

| AureliusTPU explică (pentru nicu991):

Nu este de la o placa de baza de la un calculator, e de la un subwoofer care tine o mufa pentru a fi conectat cu controlul(volum, pauza, start, etc) era conectat ca sa poata porni 3 dintre pini de pe placa au fost rupti si nu cred ca mai merge din cauza ca mufa era stricata si trebuia inlocuita

| AureliusTPU explică (pentru nicu991):

A rupt tot

| nicu991 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Pune o poza. Categoric se poate repara. Initial am crezut ca e vorba despre o placa de baza de calculator.