| nukeyly a întrebat:

Se poate strica ceva electonic in tortinetele astea electrice, 1. din ce cauze? ce tin de fabrica sau utilizator cateva exemple, in afara ca multe sunt din china "tara scurtaturilor".
2. Ce acopera oare garantia in afara de consumabile gen cauciucuri, saboti frana.

3 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

Totul depinde de pret.
Chinezii cloneaza orice, unele lucruri le fac bine altele deloc.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ceva electric se poate strica la roata care are tractiune, la acumulatori si la placa de baza de sub display. Cel mai probabil o sa ai probleme la acumulatori in timp.

Pai garantia nu ar trebui sa acopere consumabilele. Atata timp cat ele sunt bune din fabrica. De asta se si numesc consumabile, pentru ca ele in timp se degradeaza si trebuiesc inlocuite pe cheltuiala ta, din moment ce tu le-ai degradat. Garantia se poate folosi doar daca apar defectiuni la nivel electronic ce apar din fabrica.

Eu unul, detin o trotineta electrica de mai bine de un an, si pana acum am folosit-o intensiv prin ploaie, inghet, pietris, denivelari, etc. Nu am bagat nici un ban in ea si in continuare ma folosesc de ea ca de o masina. Din ce observ, o sa trebuiasca sa ii schimb acumulatorii in viitorul apropiat si posibil si placutele de frana ( am frane pe disc, nu pe saboti )

| mihai69 a răspuns:

Desigur.
1. Din diverse cauze: defecte de material, de fabricație, supraîncărcare etc.
2. Scrie clar pe certificatul de garanție care însoțește produsul.
În general nu sunt acoperite defecțiunile produse din vina utilizatorilor: lovituri, pătrunderea apei, suprasarcină etc.