| lubujinx a întrebat:

Stau la casa si am doua routere, stiu sigur ca am net de la digi ala cel mai bun Fiberlink 1000 sau ceva de genul. Ideea e ca la etaj unde am eu calculatorul am viteza foarte proasta de download si nu stiu de ce am 11mb/s constant adica 94mbps. Tin sa mentionez ca am 2 routere, iar la calculatorul de jos viteza e de 940mbps si nu inteleg de ce. va rog cineva care se pricepe

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suna-le pe cei de la Digi, sa vada si sa rezolve problema!

| relian a răspuns:

Mai intai de toate, tu faci un test de viteza a internetului ce il ai. Deschizi computerul nu deschizi nimci altceva, decat google sa zic asa, cauti un webiste de asta speed internt test si faci testul asta.Iti va arata ce viteza ai tu la internet.

Dupa, suni, sau cauti in contractul cel ai cu firma care iti asigura tie netu si intrebi, afli ce viteza trebuie aia sa iti dea, pentru care tu platesti.
Asa compari si vezi care este cauza. Daca firma care iti da netu iti da viteza mica, suni si iei la rost, tu platesti pentru o viteza, ei iti dau 3 lulele.
Apoi asa din luna in luna sau cid n-ai ce face bagi iar test, sai controlezi pe tilhari, ca asta fac, dau semnal slab la lume, dar ii taxeaza pentru high speed internet, niste banditi.

Vezi sa ai amebele viteze, in aceleasi unitati de masura, adica ceti da testul si ce trebuie sa-ti dea firma de net sa fie in aceaisi unitate de masura.
Adica MBS sau mbs ce is doua chestii diferite, e cam cum ai spune Km sau metri ok?
Bafta

| SuNaM a răspuns:

Sunt doua posibilități. Prima ar fi că routerul de jos ( daca sunt diferite ) este mai bun, și trage mai mult net din rețea mai ales daca firul principal intra in el prima data sau a doua( daca sunt la fel ) este din cauza că semnalul nu ajunge cum trebuie la el. E complicat de răspuns. Sunt amândouă pe fir? Sau al doilea prinde wifi de la primul care e conectat la rețea?

| Edutzu1712 a răspuns:

Ba ticu iti zic eu, ia un cablu de net, il bagi in router si din router in calculator, si viteza iti va creste ffft mult❤️?