| Rizea_Alexandra_1987 a întrebat:

Stie cineva ce inseamna Educatie Tehnologica?
Am materia asata la scoala si nu inteleg la ce se refera!

Răspuns Câştigător
| Catalinhhh a răspuns:

Educatia tehnologica are drept scop dezvoltarea gandirii centrate pe tehnica si dirijate spre
intelegerea marilor principii, care explica descoperirile stiintei, urmareste sa dezvolte curiozitatea
intelectuala, inclinata spre cercetarea personala, sa provoace o atitudine de reactie fata de mediul
tehnic, sa stimuleze spiritul pozitiv si critic, sa alimenteze creativitatea.

2 răspunsuri:
| barbutxxx a răspuns:

Buna! Educatia tehnologica se face din a5a! La aceasta materie inveti diverse lucruri :
- cladiri si importanta acestora
- despre planul casei, clasei
- alimente de origine vegetala, animala, minerala
- alcatuirea unui meniu
- bucataria si dotarea ei
http://str.calificativ.ro/news/preview/edtehn-307.pdf

| Delia272 a răspuns:

Educatie Tehnologica inseamna cand lipesti pe o foaie, pe o lingura de lemn, pe un material, etc. niste imagini sau flori presate, frunze si ce iti mai spune doamna ta invatatoare sa aduci!winking