| Aurelia a întrebat:

Stie cineva de ce atunci cand incerc sa salvez un screensaver in calculator imi apare "Acest fisier poate fi periculos pentru computerul dvs. Sunteti sigur ca doriti sa-l salvati?". Eu credeam ca avea o problema numai unul din screensaver-uri, insa acum am observat ca la toate pe care le incerc sa le salvez imi apare acelasi lucru. Cum le-as putea salva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest mesaj apare atunci cand unul sau mai multe fisiere ale browserului sunt infectate caz in care cand downloadezi ceva de pe internet, fisierul pe care il downloadezi se viruseaza si el. De exemplu saburex. a se autoinjecteaza in fisiere de tip *. scr (extensie folosita la screen saver), daca acest virus se afla in fisierele browserului orice fisier downloadat care are extensia. scr
va fi virusat caz in care va aparea mesajul care l-ai spus. Saburex mai ataca si pe calea udp nu neaparat browser ...Sunt multi astfel de virusi, malware, adware.etc. Nu confunda saburex. a cu primul saburex.eu nu am dat numele complet al virusului. In final recomand sa scanezi cu bit defender. vede si malware. sper ca ai inteles ceva daca nu ma gasesti pe misulet22

www.mirceabondar.com (si video)

5 răspunsuri:
| bogdand a răspuns:

Iti apare la toate deoarece Screen Saver urile au script-uri care pot fi periculoase.Antivirusul, cand vede ca vrei sa salvezi un screensaver te intreaba daca vrei sa il salvezi sigur. E ceva automat.

| Aurelia explică:

Atunci nu trebuie sa le salvez in calculator pe niciunul?

| clauss a răspuns:

E virusat

| Bacemi a răspuns:

Asa apare deoarece calculatorul il considera o amenintare, un potential virus. Orice screen saver va declansa aceasta intrebare. Este o masura de protectie a antivirusului tau.

| Aurelia explică:

Vreti sa spuneti ca nu pot sa salvez in niciun mod vreun screen-saver in calculator?straight face