| georgesur a întrebat:

Stie cineva de ce majoritatea intrebarilor de pe "Tehnologie"
sunt despre software/eventual utilizare PC, prea putine despre hardware si extrem de rar despre tehnologie?

Răspuns Câştigător
| kh1ss a răspuns:

Pentru ca cei care posteaza nu stiu ce e aia 'tehnologie'. E grele tongue

6 răspunsuri:
| viorel2c a răspuns:

Pai PC-ul reprezinta cea mai folosita tehnologie de noi in zilele astea.Rar ti se mai strica un avion, o linie de fabricatie sau stiu eu ce tehnologie extrema; cel mai des se defecteaza calculatorul si asta din cauza soft-ului. E tot tehnologie, nu?

| viorel2c a răspuns:

1.Nu e hardwere ci hardware; 2. spune tu exemple concrete de care te-ai lovit in cotidian

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Poate ca nimeni nu are o problema de alt gen, sau pur si simplu cei care au calculator au probleme de soft sau hard si in acelasi timp stiu si de acest site. Poate altii incearca sa gaseasca lamuriri in alta parte. Totusi eu stiu ca s-au pus intrebari si legate de telefoanele mobile, de aparate de fotografiat...

| georgesur explică:

Sa ma fac inteles:"software"-ul tine mai mult de stiinta(matematica, logica.)decit de tehnologie(care intr-adevar inglobeaza si hardware-ul).

| N538961518 a răspuns:

Pentru ca in general lumea nu cunoaste mai nimic despre softuri in afara de chestiile de baza si utilizarea lor mai mult sau mai putin.Cum ar fi chestiile complexe cum a fost creat, cum functioneaza, de ce apar nereguli si cum se pot remedia, chestii din astea nu prea se ingramadeste lumea sa afle. ce-i drept nici eu

| Munteanu_Andrei_1982 a răspuns:

Tehnologie nu inseamna materia ci si lucruri care functioneaza cu electricitate, telecomanda...