| Ungureanu_Gabriel_1995 a întrebat:

Stie cineva despre replicile de iphone4 ceva? ar fi ok una?

3 răspunsuri:
| antonG a răspuns:

Sunt niste chinezarii contrafacute, cu o calitate mizerabila. In afara de forma asemanatoare cu iPhone, nu au nimic in comun. Nu au iOS-ul (care este baza iPhone-ului - bineinteles ca nu merg programele de iPhone), nu au display-ul Retina (parca asa se numea) cu multi-touch, au camera jegoasa, baterie proasta. In afara de touch-screen-ul care se apasa prost, are dotari de telefon de 100 lei. Dupa parerea mea, doar meltenii isi iau replici, fiindca vor sa para ce nu sunt. In afara de taranoii cu pamant sub unghii (care oricum nu se pricep), nu cred ca poti impresiona pe nimeni cu o clona chinezeasca. Orice om care a vazut ceva scule la viata lui, isi da seama imediat ca e o facatura si te mai si eticheteaza drept fraier. Mai bine iti iei un produs original cinstit, de calitate buna, gen Nokia C2. Sau cumperi un iPhone 2G la mana a 2-a.

| Ungureanu_Gabriel_1995 explică (pentru antonG):

Da, asa este insa ma interesa pentru ca utilizez si acum si mi.ar conveni sa uitilizez in continuare un telefon dual sim

| antonG a răspuns:

Pe la 800 lei iti poti lua Samsung Dual Sim nou cu 3G (cu touch screen). Cu siguranta da clasa unui iPhone contrafacut. Daca nu te intereseaza touch-screen-ul, exista si variante Samsung pornind de la aproximativ 300 lei (ma refer doar la telefoane noi, din magazin).

Daca vrei ceva mai rasarit (ca performante - poti avea chiar smartphone cu Android) poate fi si alternativa unui telefon chinezesc no-name, gen General Mobile sau Huawei. Nu stiu daca e ceva de capul lor, dar au garantie si prezinta totusi o minima credibilitate. Nu te baga la contrafacute.

Am testat personal replici Nokia si se prezinta sub orice critica. Adica nici macar nu poti sa vorbesti la ele (baterie mizerabila, semnal prost, tastele se apasa naspa); despre foto/multimedia/aplicatii nici nu incape vorba...