| BoOoMbOnik a întrebat:

Stie cineva un program ( daca exista) in care sa introduc un document de o lungime mare cum ar fi o carte in format pdf in limba engleza, iar programul sa imi traduca cartea in limba romana? Va rog, e urgent!

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Admitand ca ar exista o asemenea bazaconie, imagineaza-ti cam cum ar arata traducerea! Incearca, de control, sa traduci o fraza mai lunga, cu Google translate si vezi ce iese.
Cartea ta n-ar putea fi inteleasa dupa traducere; dupa prima pagina, o arunci pe geam!

| BoOoMbOnik explică (pentru ardnaxur1961):

Nu ma refeream la google translate. credeam ca poate exista un program care sa traduca bine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu s au inventat programe sf de genul asta

| Xpressurself a răspuns:

Daca exista sunt scumpe si nu merita. verifica google translate de curiozitate. un fisier pdf poate fi transformat in text propriuzis cu abbyy fine reader (http://www.abbyy.com/finereader/) sau orce alt program care are tehnologie ocr insa e bataie de cap multa cu corectarea greselilor facute de program.
cea mai buna varianta este sa te uiti la filmele subtitrate in romana din engleza si vei vedea ca traducatorii isi lasa o adresa de email acolo ca sa poata fi contactati. vorbeste cu unu, daca nu iti convine cauta altul samd. este cea mai buna varianta