| Deasonyka a întrebat:

Stiti vreun program care ar putea transmite partajare de ecran live? Adica cand ma suna cineva pe messenger Facebook in loc sa ma vada pe mine la fata, persoana mea...sa vada live filmarea ecranului meu de la calculator. Ceea ce fac eu pe desktopul calculatorului meu.

8 răspunsuri:
| Deasonyka explică:

Deci,ca sa explic mai detaliat cum sta treaba.Am vazut azi dimineata la stiri un chinez sa casatori cu un personaj anime dintr-un joc. Apoi eram la o prietena de a mea care i-mi povestea cati bani face ea din videochat.Atunci repede in mintea mea s-a aprins o scanteie si am zis ea sa fac si eu videochat doar ca in loc sa ma filmez pe mine filmez desktopul... Eu joc un joc se numeste imvu si e pornografic dar foarte realistic caracterul, avatarul si m-am gandit ca as putea face bani din asta!

| NLS a răspuns (pentru Deasonyka):

Streaming live pe Twitch sau Youtube.
Preferabil pe Twitch.

Ai nevoie in primul rand de un PC puternic, (nu ajunge un PC care sa duca jocul bine, live-streamingul consuma foarte multe resurse),
mai ai nevoie de un cont de Twitch,
o conexiune buna de net,
de un program cu care sa inregistrezi ecranul, preferabil OBS, (e gratuit)
si de un microfon bun (la inceput merge si unul mai ieftin, dar daca vrei sa faci bani, unul performant e necesar.).
Daca te razgandesti si vrei sa te faci vazuta, o camera web precum Logitech C920 HD Pro e necesara (o poti lua mai incolo).

Daca doar te joci si nu dialoghezi/nu te arati, slabe sanse sa faci vreun ban.
Daca nu ai umor, personalitate si carisma (+ o voce cat de cat placuta), din nou scad DRASTIC sansele de a face bani jucandu-te.

Exista in afara tarii destule fete care castiga binisor... jucandu-se pe diverse + vlog general sau pe temele preferate (review-uri la te miri ce).

Nerdphilia
iJustineGaming
NoisyButters
PressHeartToContinue
SSSniperWolf
etc, etc

| Deasonyka explică (pentru NLS):

Macar zi-mi un un program cu care sa inregistrez si sa distribui live daca nu

| NLS a răspuns (pentru Deasonyka):

Programe care inregistreaza ecranul:

FRAPS (contra cost)

Mirillis Action (preferatul meu; contra cost-insa nu e scump )

TechSmith Camtasia (contra cost)

CamStudio (gratuit)

OBS (gratuit, cel mai folosit)

Programe care inregistreaza ecranul, dar pot face in acelasi timp live-streaming pe diverse platforme:

OBS (gratuit)

XSplit Broadcaster sau XSplit Gamecaster (contra cost, al doilea ofera doar optiuni pentru streamingul jocurilor) (8 euro pe luna, daca iei pe 3 luni; 4 euro pe luna daca iei pe 3 ani)
Nu e scump, dar nu il recomand, suporta doar formatele de iesire MP4 si FLV, si nu are preseturi pentru YouTube sau Twitch.

vMix
Ofera functii avansate dar e scump. (60 euro pentru 1080p, sau 700 euro pentru 4K)

Wirecast
Chiar mai scump decat cel de mai sus ($655 versiunea Studio si $995 versiunea Pro)

| Deasonyka explică (pentru NLS):

Si filmeaza live si baga pe camera pe Jasmine etc? Sau trebuie mai intai sa filmez si apoi să iau filmarile si să le pun pe camera dupa aia. Avand in vedere ca tot ceea ce se face in fata camerelor de filmat la chat e live.

| margaritmarius3 a răspuns:

Skype si discord, functia "partajeaza ecranele"

| Mircea23592071 a răspuns:

Vorbiti pe skype si ii faci partajare

| FCx78 a răspuns:

Ai Samsung și aceasta aplicație e buna. https://play.google.com/......ps/details
Am fost și eu. Se poate pana 12 minute am fost. Acum nu mai am. Am luat iPhone.