| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca pare ciudat dar nu am mai avut laptop pana acum, imi faceam treaba pe PC, asa ca acum vreo 2 saptamani mi-am cumparat primul meu laptop si ce as vrea sa stiu e daca toate fac zgomot atunci cand umbli pe ele.Adica daca il solicit putin gen mai multe tab-uri deschise sau deschid un program incepe sa se auda un zgomot, de la ventilator cred.E normal? As putea face ceva sa fie silentios tot timpul? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Toate fac zgomot,am spus e normal, unele mai tare altele mai putin, astea cu windows, doara Apple e mai silentios, adica nu prea il auzi.Cel mai zgomotos mi s-a parut mie adica ce am vazut este HP, spui ca acum isi ia zboru face ca avioanele laughing. Apple trebuie sa stai f f atent sa poti sezia zgomotul facut de ventilator.Ce zic aici e din ce am avut.Am un imac de 27 inch nul aud niciodata sa faca zgomot, si un laptop macbook pro, asta face ceva zgomot dar cum am spus trebuie sa stai atent sa poti auzi.In rest laptopuri silentioase sa nauzi nimic si mai ales din astea cu windows mai rar.Cine spune ca laptopul lui nu face zgomot spune povesti, normal nu fac zgomot tot timpul ci atunci cand sunt mai solicitate, dar fac zgomot.Acum si daca il folosesti numa sa te uiti pe Facebook normal ca ce solicitare sa fie laughing de aia multi zic ca al lor nu fac zgomote.Eu am avut laptopuri nu mai stiu cate si branduri cred ca mai toate, dar cel mai bun din toate pctele de vedere este Apple fara nici o discutie.Un laptop Apple e in jur de 1200 dolari asa ca idee, cel mai slab sa-i zic asa, nou.Multi iau calculatoare cu wind ca vor sa joace, altii ca aia vad, sau de atat au bani.Eu sincer dupa sa zic asa 15 ani de folosit calc cu wind nu mai sunt curios de asa ceva, de cand am gtrecut la Apple am zis wow sa nu mai aud de calc cu wind laughing

17 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Al meu nu scoate zgomot, e silențios, chiar dacă funcționează continuu...

| relian a răspuns:

Nai cei face, eventual sa-i pui un pad de racire dar si ala are ventilatoare, deci or sa faca si alea zgomot.Sa fie mai silentios trebuia sa iei un laptop Apple, deci e normal pentru laptopul tau sa faca zgomot, deci depinde si cati bani dai pe un laptop, dai putin asta ai, platesti mai mult ai si ceva mai bun.

| Bondarel99 a răspuns (pentru relian):

A flst 2400 lei.Ma interesa daca toate fac putin zgomot sau ale voastre sunt complet silentioase?

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Exista totusi unele laptopuri (ultrabook-uri) care nu fac zgomot deloc fiindca au SSD si nu au ventilator (doar radiator).

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu hardu face zgomot, poate la hardurile alea clasice cu disc se aude acolo un harsait dar ala nu-i e cine stie ce e doara bratu ala cu magnet, zgomotu mare vine de la ventilator. Apoi ala ce spui tu deja se numeste cum le zic astia netbook sau tableta, dar nu stiu daca netbookurile astea uite ca asta n-am verificat daca au sau nu ventilatoare, dar daca au normal sunt f mici deci si zgomotu ar fi f slab.Insa ca si performante nu se compara cu un laptop clasic sa-i zicem asa.Chiar mai devreme am vazut tableta aia de la Apple aia cea mai mare pro arata f bine se misca f bine dar nu cred ca are performantele unui laptop.Acum depinde ca multi zic laptop la mai totate, deci pe indeva ai avea dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

De fapt si hardisk-ul face zgomot, dar e e mai slab. Daca vrei sa cauti o lista cu laptopurile astea (ultrabook-uri) poti cauta pe net "fanless laptops". Sunt laptopuri intregi, cu windows, deci nu tablete.

| relian a răspuns (pentru Bondarel99):

Toate fac zgomot,am spus e normal, unele mai tare altele mai putin, astea cu windows, doara Apple e mai silentios, adica nu prea il auzi.Cel mai zgomotos mi s-a parut mie adica ce am vazut este HP, spui ca acum isi ia zboru face ca avioanele laughing. Apple trebuie sa stai f f atent sa poti sezia zgomotul facut de ventilator.Ce zic aici e din ce am avut.Am un imac de 27 inch nul aud niciodata sa faca zgomot, si un laptop macbook pro, asta face ceva zgomot dar cum am spus trebuie sa stai atent sa poti auzi.In rest laptopuri silentioase sa nauzi nimic si mai ales din astea cu windows mai rar.Cine spune ca laptopul lui nu face zgomot spune povesti, normal nu fac zgomot tot timpul ci atunci cand sunt mai solicitate, dar fac zgomot.Acum si daca il folosesti numa sa te uiti pe Facebook normal ca ce solicitare sa fie laughing de aia multi zic ca al lor nu fac zgomote.Eu am avut laptopuri nu mai stiu cate si branduri cred ca mai toate, dar cel mai bun din toate pctele de vedere este Apple fara nici o discutie.Un laptop Apple e in jur de 1200 dolari asa ca idee, cel mai slab sa-i zic asa, nou.Multi iau calculatoare cu wind ca vor sa joace, altii ca aia vad, sau de atat au bani.Eu sincer dupa sa zic asa 15 ani de folosit calc cu wind nu mai sunt curios de asa ceva, de cand am gtrecut la Apple am zis wow sa nu mai aud de calc cu wind laughing

| anonimg a răspuns:

Ceva mai silențios l-ai face daca ai înlocui HDD-ul cu un SSD.
Dar tot va rămâne zgomotul produs de ventilator.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonimg):

Are SSD, asa l-am cumparat.

| anonimg a răspuns:

Pentru tine era bun acel tip de laptop care îl puteai detasa de la tastatură si rămânea ca un fel de tableta. Nu îmi aduc aminte acum cum se numeste; dar acela este silentios, ca o tableta, ca un telefon.
Scapi de asta si iti iei unul din acela.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonimg):

Pai am o tableta si nu mi se pare ca se ridica la performantele unui laptop, totusi acel tip de care zici tu nu cred ca te ajuta sa faci mare lucru...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e ceva mai slabut e normal sa faca asa pentru ca se chinuie si la navigarea pe internet. Si da, probabil zgomotul e de la ventilator. In caz ca il tii pe picioare incearca sa nu il mai tii ca aerul nu mai poate circula chiar atat de bine si poate de asta se si chinuie sa il raceasca atunci cand e solicitat mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Andersen2k18 a răspuns:

Poti sa te duci cu el la service sa vada ce are la ventilator, eventual ii poti pune si un cooler.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Andersen2k18):

Si al tau face zgomot?

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Bondarel99):

Al meu nu face zgomot, dar ti-am spus poate veni de la ventilator, sau se incalzeste prea mult laptop-ul