| Trollerul a întrebat:

Sunt disperat, nu stiu ce sa sa scap de obsesia de tehnologie, ieri mi-am stricat iphone-ul si azi am fost toata ziua disperat fara el, parintii ma cearta incontinuu ca stau pe calculator si lucrez, nu ma joc, eu lucrez in programe si invat chestii noi si nu stiu cum sa o las mai moale, ma gandesc ca sunt in stare sa lucrez toata vara sa imi cumpar si eu un telefon scump, nu pot sa stai nici macar o clipa fara telefon ori calculator, cum sa scap de obsesia asta?

2 răspunsuri:
| The4Ever a răspuns:

Daca iti place IT-ul spun sa nu te lasi, sau ma rog, fa ce-ti place tie mai mult, dar asigurate ca acel lucru nu e sa stai in pat si sa dormi ca asta ne place la toti laughing.
Eu de exemplu lucrez mult la calculator, stau chiar si o zi intreaga doar ca sa fac un proiect, dar mai iau si o pauza si ies a doua zi afara si dupa din nou pornesc. E foarte distractiv sa lucrezi, dar e si obositor; atunci lucrez ochii si creierul cel mai mult si daca stai 2-3h pentru un proiect te simti extenuat la ochi si la creier.

| KodekZ a răspuns:

Stiu cum este ca si eu eram asa dar am reusit sa mai rezist tentatiei. Stai fara internet 2-3luni sau daca rezisti mai mult (o sa iti fie super greu) si ne avand ce face pe calculator (fara internet mie mi se pare inutil) o sa incepi sa dezvolti alte activitati... o sa gasesti ceva de facut sa nu stai degeaba si incet incet o sa iti revi big grin. Eu inca mai sunt dependent dar nu ca inainte zic, 5minute si stau 3 zile fara sa dorm laughing, acum cand zic STOP, ma opresc din ce fac si bag picioru ca stiu ca am ceva important de facut in realitate. Sper ca ti-am fost de folos big grin