| SorinELoo7 a întrebat:

Sunt începător în Linux şi anume Ubuntu 12.04 LTS. Ce setare trebuie să fac încât să am refresh rate-ul la 60 Hz ci nu la 75 Hz cum îmi arată acum... Eu îl rules din Live CD momentan, să mă acomodez cu acest sistem. Aştept răspuns!

1 răspuns:
| Timberged a răspuns:

Cauta settings manager si te duci la display. Functie de preferinta sau lipsa de preferinta pentru efecte, ai variante de interfata grafica Gnome (Ubuntu) si Kde (Kubuntu) cu efecte sau variante mai rapide si mai eficiente din punctul meu de vedere, XFCE (Xubuntu) (fara efecte). Toate aceste variante sint de fapt acelasi ubuntu cu interfete grafice diferite. Sint distributii diferite testate si pigulite de fiecare comunitate cu acele interfete. Poti insa instala ulterior xfce-desktop pe kubuntu, gnome pe Xubuntu, Kde Xubuntu si Ubuntu dar nu sint pigulite asa de bine. Engine-ul linuxului e ubuntu la toate oricum.