| ▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █ a întrebat:

Tot timpu imi ramane ceasul si data in urma la pc... dc? ma enerveza la culme. ce sa fac? sa nu mai ramana in urma?

Răspuns Câştigător
| gabimaris a răspuns:

Te duci pe ceas in stanga jos, dai click dreapta si iti apare o fereastra cu trei pagini: date & time, time zone si internet time, la date & time reglezi ora, la time zone trebuie sa ai gmt+ 2 ore(minsk) si bifa jos la automatically adjust clock for daylight saving changes, iar la internet time bifa la automatically synchronize with an internet time server si acolo unde scrie server trebuie sa ai time.windows.com si apoi update now si ok, computerul trebuie sa fie conectat la internet!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In interiorul calculatorului exista o mica baterie (de 3-3.5 Volti), care printre altele are rolul de a tine in functiune ceasul intern la calculatorului, pe baza acelui ceas intern la calculatorului (RTC- Real Time Clock), Windows-ul afiseaza ora si data.
Din ce spui tu, problema este la acea baterie, cel mai probabil s-a stricat.
Daca ai curaj sa te bagi prin calculator, eu iti recomand sa citesti manualul de utilizare al placii de baza al calculatorului, pentru a afla tipul exact de baterie, dupa care mergi la un magazin de calculatoare, cumperi o baterie noua, si o montezi.
Daca consideri ca nu vei putea sa o schimbi tu, fie soliciti ajutorul cuiva cu un pic de cunostinte in domeniu, fie mergi la un service (ultima e cea mai comoda varianta, si evident si cea mai scumpa).