| Ungureanu_Mari_1996 a întrebat:

TPU am o intrebarewinking

Am un PC cu procesor AMD Sempron 3600+, 2. 00GHz, 2GB RAM (DDR2),placa de baza Foxconn model 761MX, placa video incorporata de 128MB. Intrebare mea este :

Pot sa schimb placa video de 128MB(incorporata) cu o placa de 256MB? Placa mea de baza Foxconn va suporta placa video de 256MB?.Si ultima intrebarewinking Se va misca bine Windows7 pe PC cu placa de 256?winking Multumesc frumos! Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Ionel85 a răspuns:

Nu o poti schimba da o poti pune separat. si cam orice placa de baza care nu e antica rezista la 256mb. Iar cand a aparut ddr2 la ram placile de baza toate suportau 256mb. Plus ca nu placa video iti duce windowsul in spate ci procesorul si memoria ram. Uite aici o placa video bunicica si ieftina http://bit.ly/1oy3MLE. Si sa iti raspund la intrebare da se a misca bine windows 7 pe 2gb ram si procesorul ala

| Ungureanu_Mari_1996 explică (pentru Ionel85):

Ok,multumesc! Pana la urma mi-am luat o placa video de 512MB la 80lei si se misca superb Windows 7! Multumesc pentru raspuns

| DeyCj a răspuns (pentru Ungureanu_Mari_1996):

Va funcționa „superb"*(boot în 10-20 sec, aplicații ce se deschid lent, etc) până crapă vreo aplicație sau se va bloca sistemul că Sempronu ăla nu prea va duce prea mult timp „minunăția" Microsoftistă.În cel mai fericit caz CPU-ul va sta în load de 80% constant, și la temperatură mare(60-75 Grade)=> uscarea pastei teroconducoare prematur din cauza exploatării neconforme a hardware-ului => de nu știi ce să faci adio procesor, la care se adaugă latența plăci video din cauza lentorii procesorului cel suprasolicitat și așa de sistemul neconform instalat pe hardware.Dar desigur asta se ignoră că „merge și așa".

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă te referi la cea on board să o schimbi cu o alta, răspunsul este nu, deoarece plăcile on board la modelele astea de plăci de bază sunt de fapt un chip pe placa de bază, dar în schimb poți adăuga un modul dedicat în slotul PCI-express al acesteia(va duce și plăci video pe pci-e v2.1 și v2 100%, și ne testat cele pe v3, dar teoretic cică ar funcționa), fie el și second, dacă nu vrei să investești prea mult(și cred că nu vrei asta ca placa de bază nu prea e potentă, eventual ca server casnic ar fi o chestie)
Windows-ul 2 depinde în primul rând de procesor și ram, și apoi de placa video.Deci de vrei Windows 7 atunci înseamnă că vrei și un procesor dual core(cel mai puternic CPu suportat este un Athlon64 600+ ce costă undeva la 150 ron http://www.okazii.ro/......a153728198 hard pe SATA, deci cu sempron-ul ce l ai pe sistem Creația Microsoftistă va gâfâii ca un bătrân pe moarte.Succes

| ººShakeªª a răspuns (pentru DeyCj):

Prietene, din momemt ce el vrea sa ruleze Windows 7 pe 128MB si poate viitoarea intrebare este daca se va putea juca ceva pe el, de ce il bagi in asa termeni de IT? Serios acum, el e paralel!

| Ungureanu_Mari_1996 explică (pentru ººShakeªª):

Prietene,mi-am luat o placa video de 512MB la 80de lei si se misca super bine W7!

| DeyCj a răspuns (pentru ººShakeªª):

Toți am fost paraleli cu IT-ul nu? Dar asta nu înseamnă că nu am învațat.happy nu?
De asta i-am dat informațiile în timp real și în termeni tehnici, ca să știe ce îl paște de vrea să își forțeze hardware-ul cel vechi cu Windows-ul 7 care din fabricație e prost creat și precis furat din sursele ilegale indicate de prieteni(grav dar turma nu se cumințește până ce ORDA nu dă cu parul în ciobanu cine i-o învățat prost să fure)