| TheExpert01 a întrebat:

TPU am o mare mare mare urgentaaaaaaa:Calculatorul meu mai are in C 0 bytes iar in D 30GB si am setat ca dowloandu meu adica cabal online sa se duca in D inainte sa-l dowloandez aveam 1GB in C dar acum am 0 bytes ce sa faccc sa dau Dis Cleanup? Mi-e frica sa nu se piarda ceva din folderu al de WINDOWS ce sa fac? Se va strica calculatorul daca in C am 0 bytes? FUNDA+VOT

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uita-te in C:/ Documents and Settings/User sau numele tau/Local Settings. Acolo sunt 4 subfoldere (Application Data, History, Temp, Temporary Internet Files. In History/History.IE5 poti sa stergi toate subfolderele care denumirea de forma MSHist0...si o gramada de cifre.
In Temp poti sa stergi tot.
In Temporary Internet Files/Content.IE5 poti sa stergi toate subfolderele. Daca vreunul nu se sterge poti sa folosesti Unloker. E gratuit pe net.
Mai intra in Setings/Control Panel/Add or Remuve Programs si dezinstaleaza programe care stii sigur ca nu-ti trebuie. Daca ai jocuri instalate acolo, dezinstaleaza-le si instaleaza-le pe partitia D:/. Deasemenea in Windows/Temp poti sa stergi tot ce gasesti. Daca nu reusesti prea multe repartitioneaza partitia C:/ si fa-o cu 5-10 Gb mai mare. Daca nu ai de unde cumpara-ti un HDD mai mare.

1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

Sterge programul de 1GBdin C.Si reinstaleazal inD.Simplu! Sau:Poti face un resize de partitie. La partitia de 130 faci un resize de cat vrei tu si va rezulta o partitie cu "unused space".

Uite un tutrorial cum trebuie facut resize-ul:

http://www.howtogeek.com/howto/windo...windows-vista/

Apoi unesti partitia creata cu C ca sa fie spatiul mai mare cum este prezentat in link-ul de mai jos:

http://www.winvistaclub.com/t11.html