| TheExpert01 a întrebat:

TPU am o mare mare urgenta: Deci acum 1 saptamana am deschis un folder din mail si mi s-a inchis ecranu si nu mai pot intra acum sunt pe guest si am 1 GB in C si in D am instalat cabal online nu instalat adica dowloandat arhiva si cand se incarca programu ca sa se deschida setupu imi zice pe la vreo 95% eroare ca n-am destul spatiu in C repet IN C AM 1 GB ce sa fac sa dau Disk Cleanup? Mi-e frica sa nu se piarda ceva de la windows se va perde? RPD RASPUNSURII PLZZZ FUNDA+VOT

Răspuns Câştigător
| tudorlascu a răspuns:

Da, Cand intri in Disk Cleanup doar iti sterge cooki-urile si alte lucruri nefolositoare. Daca intri in Disk Cleanup nu iti sterge nimic din windows decat lucrurile nefolositoare. Iti recomand sa intri acolo pentru ca face calculatorul sa mearga si mai repede.

Acum, sa analizam. Sa scrii in ce folder ai intrat ca poate a intrat un hacker si a sters contul dar nu si guest si ti-a micsorat memoria. Te rog da-mi mai multe detalii, dar, nu stiu cum e posibil, 1 GB in C! Nici macar cel mai puternic troian nu ar putea face asta ( cred ).

Uite ce iti recomand:
1. Da disk Cleanup;
2. Mergi la un inginer/ specialist in calculatoare si zi-i sa se uite si sa il repare;
3. Spune daca a mers.

Nu conteaza daca nu imi dai funda. Conteaza ca te-am ajutat.

5 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

Se sterg doar fisierele inutile,se mai poate creea spatiu destul pe hdd dezactivand system restore, folosind Tune Up Utilities, Advanced SystemCare...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ti-am mai dat acest raspuns. Si Disc Cleanup e bun si nu face rau doar ca in felul acesta, daca ai dat browserului sa retina parolele, se vor sterge si trebuie sa-ti aduci tu aminte. Repet raspunsul meu: Uita-te in C:/ Documents and Settings/User sau numele tau/Local Settings. Acolo sunt 4 subfoldere (Application Data, History, Temp, Temporary Internet Files. In History/History.IE5 poti sa stergi toate subfolderele care denumirea de forma MSHist0...si o gramada de cifre.
In Temp poti sa stergi tot.
In Temporary Internet Files/Content.IE5 poti sa stergi toate subfolderele. Daca vreunul nu se sterge poti sa folosesti Unloker. E gratuit pe net.
Mai intra in Setings/Control Panel/Add or Remuve Programs si dezinstaleaza programe care stii sigur ca nu-ti trebuie. Daca ai jocuri instalate acolo, dezinstaleaza-le si instaleaza-le pe partitia D:/. Deasemenea in Windows/Temp poti sa stergi tot ce gasesti. Daca nu reusesti prea multe repartitioneaza partitia C:/ si fa-o cu 5-10 Gb mai mare. Daca nu ai de unde cumpara-ti un HDD mai mare.

| express11 a răspuns:

Norton power eraser dp google-incarci,sterge virusii,daca este mai grav,foloseste norton bootable recovery tools wizard,tot dp google,iti rezolva tot! bafta,si nu mai deschide mesaje spam,ca united parcels, dhl, etc...

| Frankie a răspuns:

Daca dai disk cleanup iti sterge nu se sterge nimic din windows

| stefan1995 a răspuns:

Salut,e cam urata problema ta.te sfatuiesc sa fii mai PRECAAUT cu email-urile.ca sunt virusi la greu.ar trebui sa iti formatezi pc-ul si sa instalezi un windows xp sp 3 2010.ca e bunh.si ia un antivirus bun... faci cum vrei BAFTA...PS salveaza pozele mai intai daca vrei.jocurile si muzica le mai downloadezi 1 data.