| UserDeTpu a întrebat:

TPU! Am o placa de baza H55M-S2 si 2 memorii ram de cate 2 GB fiecare! Ideea e ca placa mea de baza suporta frecvente de pana la 1333 MHz in materie de ram, dar memoriile mele functioneaza doar la 664MHz. Aveti idee cum sa le aduc la valoarea suportata de placa de baza?

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca instalezi CPU Z pe tabul Memory la NB Frequency o sa ai 1333 mhz cel mai probabil si la DRAM Frequency 665 mhz (pe-acolo). 665 x 2 = 1333 (aproximativ, intelegi ideea)

| UserDeTpu explică (pentru CM7YRE):

La NB Frequency am 2127 MHz

| CM7YRE a răspuns (pentru UserDeTpu):

Incearca sa dai un reset la setarile din bios, eu am H55M-UD2H, e ceva similar cu ce ai tu. La valoarea aceea ar trebui sa ai ramii pe 1400 nu pe 1333, ideea e ca-n tabul spd iti spune JEDEC-urile la care sunt/trebuie sa fie ok ramii, si la XMP daca iti arata, acolo ai "maximul de performanta" recomandata de producator.

| UserDeTpu explică (pentru CM7YRE):

Asta e ideea, eu n am acea setare XMP, nu o gasesc nicaieri.

| CM7YRE a răspuns (pentru UserDeTpu):

Nu toate placile de baza au "profil xmp easy", tu ar trebui sa ai ideea de XMP, pe la chestia cu Advanced Voltage Settings.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai 1333 Mhz. E dual channel.