| Ionut659 a întrebat:

TPU îmi puteți recomanda un pc cu monitor, tastatură, mouse, mouseadși niște căști? Maxim 2500 lei totul

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Facut - https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4628878
Nu am pus monitor, stiu. De ce? Te duci frumos in oras si iei un monitor SH de 200 RON. Nu merita sa dai ~4-500 pe ce gasesti acum nou. Efectiv nu merita. Uite aici un exemplu de monitor SH foarte ok - https://www.diabloscomputer.ro/......widescreen
Din ce oras esti? In Iasi a luat un prieten un monitor excelent la 200 RON de la un magazin/service de cartier care are produse foarte ok pe care in alte parti nu il vezi sub 350 iar nou era peste 1200 RON acum citiva ani. Ireprosabil estetic si ca functionalitate, desigur.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cit de rapid breh? Nu ne zici si daca ai ceva preferinte sau nu? Gen Intel/AMD, monitor curbat sau nu, branduri preferate la tastatura/mouse/casti, treburi de-astea.

| Ionut659 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea contează... Pc să fie pe piese de pe pc garage sau eMAG și monitorul cu restul perifericelor. Să fie maxim 3000 totul și să meargă ceva pe el. titlurile ăsta mai populare..GTA 5 online. idn happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionut659):

OK, se face acusi. Garaj sa fie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu am stat sa detaliez, dar fiecare componenta are niste motive in spate, nu m-am uitat doar sa fie ieftin/la promotie. Sursa de exemplu are 7 ani garantie. SAPTE. SSD-ul se putea si un pic mai ieftin cu vreo 20-30 RON, dar alea sunt de aproape 3 ori mai lente. Si ventilatorul ala singurel e ca sa pui pe carcasa in fata, ca ea are doar in spate unul de evacuare. Si e ales cu cap, nu unul la 2-3000 rpm ca sa iti faca precum avionul.

| Ionut659 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc, știi normal unde l-aș putea asambla? Adică eu nu știu cum să fac un pc și nu am vreun prieten care se pricepe așa de bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionut659):

Crede-ma ca nu e absolut deloc science fiction. Uita-te la clipuri de asamblare pe YouTube - sunt si romani care fac asta foarte frumos, de Linus nu mai zic. Nu mai e ca in anii 1990-2000 cand era destul de aventuros sa asamblezi/dezasamblezi chestii. Ai citiva pasi mari si lati de urmat, toate cablurile si alte alea sunt marcate clar... P.S. Poti alege sa ti-l asambleze astia de la garaj pentru vreo 100 RON sau nu mai stiu cit e asamblarea... dar strica toata distractia, crede-ma.

| Ionut659 explică (pentru GabiDumitrescu):

Bine

| Ionut659 explică:

Poate fi și pe piese și maxim 3000 lei. Desigur cu toate perifericele: mouse, mousepad, monitor, căști...
Rapid!