| nukeyly a întrebat:

Un aparat profesional cred, dedicat pe curent la 220v fara consumabile/chimicale care omoara acarienii, mucegaiul, purecii, gandaci si orice mai e viu prin camera(deci nu lasa pisica in camera x), se lasa vreo 30-60 minute cred ca are timer, cand nu esti in camera, costa vreo 800 ron+-~, stie cineva modele, link?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aparatele radiatoare de raze UV (ultraviolete) sunt capabile de asemenea dezinfectare, daca sunt suficient de puternice.
Nu te costa 800 RON, se poate face mult mai ieftin sau chiar si gratuit, daca te pricepi la electricitate.

Trebuie mentionat insa ca, asemenea radiatoare UV sunt periculoase si pentru om, nu numai pentru paraziti sau pisici, deci trebuie procedat cu mare pricepere si atentie!

| JicaContra a răspuns:

Voodoo, voodoo magic mon!
radiatie gama
sau femeie de serviciu, la banii aia iti curata tot ce vrei tu tongue

| nukeyly explică (pentru JicaContra):

Femeia de serviciu, asta nu vede in aer ce trebuie distrus micro., radiatie gama- nu cred ca este vreun bec, in afara de arcul electric de la sudura

| JicaContra a răspuns (pentru nukeyly):

Radiatia gama e letala pentru orice fiinta vie, nu cumperi tu asa ceva de la magazin
femeia de serviciu iti curata orice cu pulverizator cu desinfectant/insecticid, nu conteaza ca e sau nu ceva in aer
voodoo omoara tot, tot

toate sunt glume mai sus, si sunt date de faptul ca ce cauti tu NU EXISTA, de exemplu puricii sunt dati dracu' si in afara de insecticid puternic nu ai cum sa ii omori, si stiu, pentru ca am avut "placerea", iar daca ai mucegai (igrasie) nici un aparat nu o sa ii faca nimic

| nukeyly explică (pentru JicaContra):

Crezi tu ca NU EXISTA? gresit, ESTE pe piata APARATUL dar nu a intrat aici cine trebuie pentru raspuns(stiu pe cineva care si-a luat asa ceva dar momentan nu-l gaseste sa-mi zica modelul - femeia a facut curat (.) - )_pt purici si ultrasunetele cu aparatea din alea topshop ii poti alunga, cred, da nu cred in topshop_exista unde radio de prin 1950, de anumite frecvente ( utilizate de medici ADEVARATI fanatic dedicati in profesia lor ) ce pot elimina orice vietate cat de pacatoasa ar fi, ex cancerul.

| nukeyly explică (pentru JicaContra):

Uita ceva mic dedicat, dar nu-i ce trebuie
Dust mite controller_reduces dust mite population_thus reduces the effect of allergies

https://www.olx.ro/......c572y.html
100 ron Adaugat La 15:46, 18 martie 2020
Vizualizari:233 Numar anunt: 178534738
Descriere
Vând dispozitiv antiacarieni foarte util persoanelor sau copiilor alergici la acarieni (insecte microscopice ce se află în mediul de locuit). Dispozitivul este practic nou, el fiind doar testat. Se alimentează la priză de 220V. Este adus din Anglia. Transportul este suportat de cumpărător.

| JicaContra a răspuns (pentru nukeyly):

Dude, eu imi dau seama ca iti doresti luna de pe cer
tu nu
deci, daca imi spui ca exista, DOVEDESTE!

chestiile cu sunete sunt frectie la picior de lemn
chestiile cu uv nu curata in spatele mobilei, pentru ca nu bate lumina acolo, etc.

in afara de radiatia gama, nimic nu omoara orice vietuitoare fara sa lase apoi otrava in urma (asa poti sa pui cobalt radioactiv), insa radiatia gama nu poate fi data publicului pentru ca e periculoasa (omoara si oamenii) insa exista in industrie pentru dezinfectat chestii deja ambalate

deci, din cultura mea generala STIU ca nu exista, vrei sa ma mai contrazici, vino cu un argument REAL si valabil, nu dorintele tale desarte si cu tepe de gen ultrasunete, care cica, ca ar alunga tot, tot, si am un prieten care a cumparat un aparat dinasta "anti-gandaci" a dat 200lei pe el si apoi a gasit gandaci care se ascundeau in el, deci nu a alungat nimic de nimic!

| nukeyly explică (pentru JicaContra):

Revin cu modelul cand l-a gasi omul >>>
pana atunci deschis la sugestii_de la altii mai invatati_
cred ca ceva de genu
Kill Viruses with Ozone | Sanitizing Rooms and Objects
7, 618 views •Mar 27, 2020
https://www.youtube.com/watch?v=R_ZqMQlGNc01
poate merge si la purici tai :),
cica ajunge peste tot trebuie calculat la volum de metrii cubi etc

| JicaContra a răspuns (pentru nukeyly):

Mama draga, vii cu niste argumente ABSOLUT pe langa, dar iti apreciez entuziasmul, oricat de gresit directionat ar fi

aparatul ala POATE dezinfecteaza aerul, si vreau sa subliniez POATE, si oricum, in mod categoric, nu e, eficient, pentru ca e imposibil ca tot aerul din camera sa treaca prin el, din cauza ca nu poate MISCA aerul pe o raza mai mare de 1/2-1m in jurul lui, asa ca ar trebui sa il muti prin toata camera, la inaltimi diferite, care e deja masochism!
dar ORICUM,
NU are nici o treaba cu puricii, decat daca DIN GRESEALA, PURA GRESEALA ajunge un purice in el
NU are nici o treaba cu mucegaiul de pe pereti
NU are nici o treaba cu gandaci, furnici, acarieni, soareci, paienjeni, tantari, muste, ETECETERA, ETECETERA, ETECETERA!

deci, sunt FOARTE DESCHIS LA SUGESTII, atat timp cat vii cu argumente valide

| nukeyly explică (pentru JicaContra):

Abc-ul despre ozon cum ce si de ce :
The Awesome Destructive Power Of Ozone and How to Create It
https://www.youtube.com/watch?v=16tzdGgEoU0
Tanner Tech 21.1K subscribers 28, 778 views •Nov 23, 2016
aici zice 2.00-2.30 deci peste 50 ppb nu ppm e periculos in aerul din camera
de aia la generatoarele de ozon cand merg nu trebuie sa fie vietate in camera, om, pisici, etc
---
How Ozone Is Made - UV Light Vs. Corona Discharge
https://www.youtube.com/watch?v=eTS30X96uu8
OzoneGeneratorBest 2.31K subscribers 13, 330 views •Nov 22, 2016
-
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK208281/
EFFECTS ON HUMANS / EFFECTS ON ANIMALS
Chamber exposures have since shown that a critical ozone concentration for a ventilatory response is probably around 0.3-0.5 ppm
-
Toxicity of Ozone
http://www.n-u.co.jp/......y-of-ozone
0.01~0.02 ppm Feel smell
0.1 ppm Strong smell. Irritation at nose and throat
0.2~0.5 ppm Visual deterioration in 3~6 hours
0.5 ppm Upper respiratory symptom
1~2 ppm Headache and a chest pain in 2 hours
5~10 ppm Increase in pulse rate emphysema symptom
15~20 ppm Small animals will die within 2 hours
50 ppm Threat to life within 1 hour
-
0.04 parts per million
The natural amount of ozone in the lower atmosphere is generally around 0.04 parts per million (ppm), and that amount is not harmful to human health. Vegetation can also emit organic chemicals that help form ozone.

| JicaContra a răspuns (pentru nukeyly):

Esti tare, uite ca ai gasit singur
recunosc ca NU stiam de asta, si multumesc ca am invatat ceva, pun bine link-urile, poate imi foloseste odata si odata!

| nukeyly explică (pentru JicaContra):

Modelul exact cand l-a gasi omul >>>

| Digikey a răspuns:

In ultimul timp a crescut interesul pentru lampile UV.Sunt folosite in medicina pentru sterilizare eu am una la purificatorul de apa potabila, stiu ca exista si pentru spatii deschise.Am luat unul la intamplare:

https://qualigens.ro/......i-uv-copy/

| nukeyly explică (pentru Digikey):

1. asta la 1300, de purifica aerul poate merge si cand esti in camera, de luat in considerare,
2. sigur nu e un aparat tip UV-C deschis sau inchis, mai degraba ceva performant cu ultrasunete si nu deala de 50 ron top shop