| StefNN a întrebat:

Un procesor vechi core 2 quad Q6600 overclocked la 3.0 ghz cu cooler aftermarket si un gtx750 Ti / Rx 460 ar face bottleneck nasol?

8 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Da o sa faca bottleneck...Dar depinde si la ce rezolutie joci!
Eu am un Q9505 + GTX 750 TI si sunt multumit, GTX 5 detaliile date pe mediu spre high rezolutie Full HD ~45 fps-uri.
http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core2+Quad+Q9505+%40+2.83GHz
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core2+Quad+Q6600+%40+2.40GHz

| SilviaDulcik a răspuns:

Q6600 la 3Ghz se compara cu Pentium G4400 stock. Un mic bottleneck o sa ai in jocurile in care iti trebuie si procesor puternic, precum GTA V, ARMA II/III, Doom, AC: Unity/Syndicate.

GTX 750 TI este cu 25-30% mai slaba fata de RX 460.
Iti recomand sa iti cumperi macar RX 460 4GB sau GTX 1050 TI 4GB.

| Jipa95 a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Q6600 abia se taraie sa mentina 30fps in ac unity 720p. Ac syndicate ruleaza sub 25 pana si pe q de la Intel seria 8000.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Jipa95):

Ai mare dreptate. Am vrut sa spun ca o sa fie bottleneck dar m-am gandit ca exagerez dar se pare ca nu.

| StefNN explică (pentru Jipa95):

Am uitat sa mentionez ca ma joc numai csgo laughing
sa ma duca 200+ pe toate mapele la very low all

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Din cate stiu eu un q6600 e printre cele mai bune procesoare de pe piata foarte puternic dar conteaza foarte mult cati gb pe ram ai si daca placa asta video e compatibila cu motherboardul tau plus cred ca ai nevoie de o sursa de cel putin 750watti caci altfel iese bottleneck si irosesti resursele

| CPAElites a răspuns (pentru Beres_Andrei_1982):

Glumesti? Daca esti but nu mai da raspunsuri eronate!

| Beres_Andrei_1982 a răspuns (pentru CPAElites):

Ai tu mare expert si totusi nu ai nici pe langa un raspuns mai bun ca mine