| TG_Geo_1997 a întrebat:

Va rog frumos ajutati-ma, am nevoie de un raspuns profesional v-a implor. De la un moment cand stateam la pc auzeam un "birait" in boxe si credeam ca sau defectat boxele dar la un moment am aprins lumina si odata cu boxele "biraia" si lumina. Acest eveniment se repeta si in timpul zilei. Cateodata Biraitul se facea tot mai puternic si se repornea lumina cateodata si de 2=3 ori se repornea in acelasi moment. Am verificat prizele parca nu erau probleme. Nu stiu ce e asta. Insa cand nu e pc pornit nimic nu se intampla de obicei acum am observat ca mai mult se intampla asta cand pcul e aprins. Ajutor in ce e problema in sistema de electricitate din casa sau in ceva din pc?

Răspuns Câştigător
| Khero a răspuns:

Vezi sa nu ai sursa stricata. Eu zic sa nu-l mai aprinzi pana nu cumperi alta sursa, exista pericol de incendiu. Verifica priza din care se alimenteaza calculatorul, sau eventual prelungitorul daca ai unul. Daca te pricepi, poti deschide sursa sa verifici daca este umflata. Bafta

1 răspuns:
| lordvoldemort55 a răspuns:

Incearca sa conectezi boxele la un telefon sau la un laptop/pc si vezi daca se aude tot asa. Daca se aude bine, inseamna ca boxele nu au nimic, totul se datoreaza placii de sunet din calculator.