| Roliii a întrebat:

Va salut! Am un laptop Dell Inspiron 15 3000 Intel i3 si am probleme cu incarcatorul, inainte mi s-a spus ca trebuie sa iau incarvatorul original si ca nu va functiona fara el, acum chiar este nevoie de incarcator original sau merge sa iau si unul unuversal cu acelasi voltaj, mufa, amperaj, etc?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumpara unul original!

| gabicoo a răspuns:

Mergi cu încărcătorul defect la un service sau magazin care comercializează componente, Pc-uri și laptopuri și îți comanzi unul original sau un încărcător de la Dell cu același voltaj amperaj, watti și mufă - se potrivesc.

Acum 6 ani am cumpărat un încărcător HP de pe un site parcă laptop-direct.ro

| KovacsB a răspuns:

Incarcatorul original mai are inca un pin care comunica cu laptopul si ii da cateva detalii tensiune, putere si faptul ca este original.
Sfatul meu vezi sa nu ai probleme la mufa chiar cu pinul acela minune sa nu mai faca contact, am patit fix acelasi lucru tot la un Dell.Sa nu dai banii degeaba pe alt alimentator.
Uita-te atent in centrul mufei si o sa vezi inca un pin in afara de cel de masa si plus. Poate este rupt
Se aprinde led-ul dar nu incarca