| sollo2 a întrebat:

Va salut.Am un laptop si pentru wireless folosesc o placa pcmcia.Si as vrea sa fac o retea wireless, se poate?(am xp sp3 pe laptop)

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Se poate, dar în nici un caz cu un Lptop și o placă wifi PCMA ce rulează Windows xp.Nici de ai folosi Linux sau Windows 7 tot nici un succes viabil.
Ca să faci o rețea Wireless de cartier de exemplu ai nevoie de cel puțin un rooter cu rază mare de acțiune și minim 2 acces point-uri, la care se adaugă swich-uri de rețea și cabluri ethernet, asta presupunând că ai deja in ISP dedicat și o viteză de internet de minim 300 mb download, și 300 upload asta ca te asiguri că ceilalți useri vor avea o viteză de până în 20 mb download și undeva la 10 upload
Pentru acasă dacă vrei wireless și conexiunea a maxim 4 calculatoare pe cablu poți folosi cu succes un rooter.
Recomand D-link.
Succes

| sollo2 explică (pentru DeyCj):

Pe mine ma interesa o retea wireless care sa aiba ca raza de actiune casa mea, nu tot cartierul, si nu este foarte mare big grin.Nu exista vreun program care sa faca asta?

| DeyCj a răspuns (pentru sollo2):

Dacă aveai răbdare să citești răspunsul meu acum știai că poți faceasta folosind un rooter.

| sollo2 explică (pentru DeyCj):

Daca ai fi citit mai cu atentie intrebarea mea ai vazut ca eu am intrebat daca pot faca asta fara un rooter, adica doar cu ce am.

| DeyCj a răspuns (pentru sollo2):

Pentru Windows 7 este MyPublic Wifi.Pe Xp nu se poate face asta, dar în achimb poți face folosind Linux și anume la fel ca la Windows 7 să îți transformi calculatorul în hotspot.În funcție de sistem te pot îndruma.Succes

5 răspunsuri:
| cristina6713 a răspuns:

Trebuie sa-ti cumperi un rutar de wi-fi.Bafta!