| Sawarekh a întrebat:

Va salut, două întrebări legate de înființarea unui SRL.

1) Cat mai costă să-ți faci un srl în Romania?
Țin să menționez, că vreau să-mi fac pentru a colabora pe partea de Graphic Design.

2) Ce alte taxe mai trebuie sa dau? De exemplu, am nevoie de contabil, etc?

13 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Costurile sunt în jur de 1000 de lei, aici luând în calcul și capitalul social, de 200 de lei, diverse taxe, achiziția ștampilei, a Registrului Unic de Control etc.
Da, ca SRL ai nevoie de contabil, fiindcă trebuie depuse diverse situații financiare periodice, gen bilanț, declarații trimestriale pentru impozitare. Mai ai nevoie de semnătură electronică, fiindcă îți este necesară pentru a crea pe platforma ANAF cont pe Spațiul Privat Virtual. De la 1 iulie, facturile pe hârtie sau transmise în format PDF nu mai au valoare fiscală, totul se transmite prin SPV.

| Sawarekh explică (pentru adryang78):

Asa mult? naspa. Eu vazusem pe fabrica de firme ca, costa 450 lei.

| adryang78 a răspuns (pentru Sawarekh):

Numai înființarea firmei. Trebuie să iei în calcul și restul cheltuielilor, după cum spuneam - ștampila, RUC-ul, capitalul social...

| Sawarekh explică (pentru adryang78):

M-am uitat pe fabrica de firme si cica este 649 lei.
https://fabrica-de-firme.ro/......ntare-srl/

| Sawarekh explică (pentru adryang78):

Oke inteleg ca sunt multe costuri, dar daca imi fac PFA oare sunt mai putine?

| adryang78 a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu prea. Tot îți trebuie capital social (ulterior îl poți retrage), ștampilă și RUC.

| Sawarekh explică:

De asemenea, daca puteti sa-mi spuneti, cea ar fi mai recoamndat: PFA sau SRL?

Eu o sa lucrez ca si colaborator cu pe termen lung cu niste oameni, iar in viitor o sa vad ce se mai iveste.

| suntserios a răspuns (pentru Sawarekh):

Trebuie sa iti faci niste calcule in functie de ce venituri vei avea.

PFA este mai ok daca ai venituri mai mare care trec de pragurile impuse de 60 salarii minime pe an, dar trebuie sa tii cont ca nu poti deconta asa multe lucruri ca pe srl.

pe de alta parte la srl inconvenietul e ca nu poti avea acces la bani pe persoana fizica decat cand platesti dividente si esti obligat sa ai contabil pe care il platesti luna de luna

| adryang78 a răspuns (pentru Sawarekh):

Păi, depinde cum vrei să lucrezi. Dacă intenționezi să te angajezi la propria firmă, atunci SRL, clar. Dacă nu, mai rentabil este un PFA.
Să dezvolt.
1. SRL
a) Având angajat în firmă plătești o dată la trei luni impozit pe venit, 1% sau 3% (depinde de ce CAEN ai, anul ăsta s-a modificat un pic legislația). Anual, în urma bilanțului, poți lua dividende de la firmă (practic, banii pe care îi faci și îi folosești în scop personal). Dividendele se impozitează cu 8% firma și 8% tu. Exemplu concret: dacă ai de luat 10000 de lei dividende, firma plătește impozit 800 de lei, rămân 9200 pe care îi iei și plătești tu, persoană fizică, încă 8% aplicat la suma asta, adică 736 de lei.
b) Fără angajat pe firmă, intri la impozit pe profit, 16%, plătibil tot o dată la trei luni. În privința dividendelor e la fel.

2. PFA
Nu te poți angaja pe propria firmă. Plătești anual impozit pe venit 10%, în urma declarației unice plus CASS, în funcție de ce venituri ai, raportate la salariul minim pe economie.

Cam astea sunt condițiile, depinde de tine ce tip de firmă vrei să deschizi. happy

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Ah, asta cu contabilu deja devine enervant si complicat.
Adica, eu nu o sa am venituri foarte mari sa mai platesc si contabil, sa zicem ca o sa am pe luna, maxim 2000-3000 lei din proiectele respective, deci merita sa merg pe SRL?
In prima faza o sa colaborez cu un om care la randul lui lucreaza cu investitori imobiliari (am mentionat asta, ca sa iti faci o idee, ca are bani, dar nu stim cu cat ma va platii, o sa vad asta ) E treaba sigura fiindca il cunosc, o ruda mi-a facut lipeala sa zic asa.

| suntserios a răspuns (pentru Sawarekh):

Personal la venitul ala asa recomanda PFA.

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Mercii, apropo, de la ce venit ai recomanda SRL?