| Alexe62sandu a întrebat:

Vă salut, vă întreb ca un novice se pot lega in paralel doi acumulatori solari pe gel unul de 120Ah și unul de 35Ah?
Vă mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| lucianMKSro a răspuns:

Se pot lega în paralel, dar nu este recomandat. Acest lucru poate crea probleme de încărcare și descărcare neuniformă, scurtând durata de viață a acumulatorilor și afectând performanța sistemului. Este mai bine să folosiți acumulatori de aceeași capacitate și tip pentru a asigura o funcționare optimă și durabilă.

Probleme Potențiale:

1. Încărcare și Descărcare Neuniformă:

Încărcare: Acumulatorul de capacitate mai mare (120Ah) și cel de capacitate mai mică (35Ah) vor avea rate diferite de încărcare. Acest lucru poate duce la încărcarea incompletă a acumulatorului mai mic și supraîncărcarea celui mai mare.
Descărcare: În timpul descărcării, acumulatorul mai mic se va descărca mai repede decât cel mai mare. Odată ce acumulatorul mai mic se descarcă complet, acesta va începe să tragă curent de la acumulatorul mai mare, ceea ce poate cauza supraîncălzire și deteriorare.

2. Echilibrarea Tensiunii:

Acumulatorii de capacități diferite vor avea rezistențe interne diferite, ceea ce va duce la dezechilibre de tensiune. Acumulatorul cu rezistență internă mai mică va prelua o parte mai mare din curentul total, ceea ce poate duce la încălzire și deteriorare prematură.

3. Durata de Viață Redusă:

Diferențele în încărcare și descărcare pot cauza stres suplimentar asupra ambilor acumulatori, scurtând durata lor de viață. Acumulatorul mai mic va suferi mai mult din cauza ciclurilor frecvente de încărcare și descărcare completă.

4. Risc de incendiu sau explozie:

Dacă acumulatorul mai mic se descarcă complet, iar cel mai mare continuă să furnizeze curent, acesta poate duce la supraîncălzire, umflare sau chiar explozie în cazuri extreme.

1 răspuns:
| KovacsB a răspuns:

Se pot conecta in paralel doar daca sunt identici, si nici atunci nu este 100% ok.