| sitaru a întrebat:

Ventilatorul de la laptopul meu e destul de zgomotos si nu stiu ce sa-i fac aca sa nu mai faca atat zgomot. Acum un an, cand l-am luat, nu aveam problema asta insa, intre timp, a inceput sa fie din ce in ce mai zgomotos. Ce sa-i fac?

Răspuns Câştigător
| tttitooorp a răspuns:

Schimba coolerul pentru ca s-a uzat!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ventilatorul tau prezinta uzura.
Uzura intensa se intampla in 2 cazuri:
- se prafuiesc paletele si se dezechilibreaza
- functioneaza prea mult, din cauza supraincalzirii
Ce-i de facut?
In primul rand, se aspira, pe urma se sufla bine laptop-ul, prin orificiile existente, de mai multe ori, pana ce zgomotul dispare.
In al doilea rand: laptop-ul NU se aseaza pe materiale textile (covor, fata de masa, tapiterie) deoarece "aspira" praful depus din acestia, iar ventilatia este impiedicata.
Orificiile de aerisire trebuie sa fie totdeauna libere, altfel aparatul se incalzeste si se poate strica definitiv din cauza caldurii interioare, neandepartate din interior.
Daca zgomotul persista in continuare, contacteaza-ma urgent in privat!

| adriancl a răspuns:

Si eu am acceasi problema de ceva vreme.mai are putin si face zgomot ca un pc normal poate si mai mult.treaba este ca am curatat eliciile la ventilator, am curatat acele orficii de la cooler si tot asa imi face.problema este ca acum de curand am instalat acelasi windows care il aveam si nu mai mi-a facut asa era f silentios ma si miram.eeee in schimb dupa urmatoarea reformatare a pc cu acelasi windows iar a dat dracii in el.sa fie ventilatorul sau windowsul de vina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e un virusel. am aceiasi problema si il astept pe Bula sa ne dumireasca...